Linux Vakfı’na bağlı Hyperledger Projesi’nin kurucu üyelerinden olan yatırım fonları faaliyet ağı Calastone bütün sistemini Blockchain’e taşıyor.

Müşterilerinin fonlarını banka ve finansal danışmanlar üzerinden satmasına yardımcı olan firma, önümüzdeki sene Mayıs ayında Dağıtık Piyasa Altyapısı (DMI) adı altında değişimini tamamlamayı hedefliyor. Hareketin, özellikle fiyatların artış gösterdiği şu dönemde alıcı ve satıcıların iletişim kurup anlaşma yapmasını sağlayacak bir küresel fon ağı yaratması ve fonların al-sat işlemlerini kökten değiştirmesi bekleniyor.

Calastone’un müşteri listesi, 40 küresel pazarda arka ofis ve orta ofis hizmetleri sunan 1700’ü aşkın organizasyondan oluşuyor. JP Morgan Asset Management, Invesco ve Shroders gibi isimler firmanın müşterilerinden bazıları.

Dağıtık defter teknolojisini baz alan sistem, çeşitli taraflar arasında geçen Blockchain üzerinden tamamlanmış anlaşmaları da içeren 9 milyon mesajı gözden geçirecek. Bu işlem şu anda siparişleri vermek, siparişin faturasını tasdik etmek ve fiyatı doğrulamak olmak üzere üç ayrı mesaj gönderimini içeriyor.

Bu süreç aynı zamanda varlık yöneticileri ve transfer acenteleri aralığında şirketler aynı veriyi girmek zorunda olacağından, zahmetli ve verimsiz bir süreç. Bu nedenle de hem çok zaman alıyor, hem pahalı ve hem de hataya açık.
Calastone’a göre, Blockchain teknolojisine geçilmesi küresel fon endüstrisine yıllık olarak yaklaşık 4,3 milyar dolar tasarruf ettirebilir ve bu miktar Amerikan piyasasının da dışında bir miktar, çünkü Amerika’da zaten Depository Trust and Clearing Corporation adıyla bilinen merkezileştirilmiş bir ticaret kuruluşu sistemi var.

Yatırımcıların baskısı

Ücretleri düşürmek ve yükselen masrafları kontrol altında tutmak isteyen yatırımcılar yüzünden endüstrinin baskı altında olduğu bu dönemde devreye giren maliyet tasarrufu, hem ticaret hem de mutabakat işlemlerini bir araya getirerek sağlanacak. Yeni teknolojilerin benimsenmesi nedeniyle fon sektörü, finansal hizmetler kategorisinde diğer sektörlerin gerisinde kaldığından, yatırımcılardan gelen baskıların çok da yersiz olduğu söylenemez. Calastone’un CEO’su Julien Hammerson’a göre şu an kullanılan sistem sürdürülebilir değil:

“Fonlar önemli bir yatırım aracı olarak kalmaya devam ediyorlar fakat sürekli yükselen giderler ve rekabet tehdidi yollarını kesiyor, bu da şu anki güncel sistemi ekonomik ve operasyonel bakımdan sürdürülemez bir hale getiriyor. DMI, Blockchain teknolojisinden yararlanarak fonların satış yollarını değiştiriyor ve bu da yatırımcıların değişim gösteren ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yatırım yönetimi topluluğunun oluşmasına olanak sağlıyor.”