ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi sözcüsü, biyometrik takip uygulamalarında Blockchain’in kullanımının seyahat güvenliği alanında çığır açacağını öne sürdü.

New York City’de düzenlenen seyahat zirvesinde JetBlue Technology Ventures Blockchain panelinde konuşan ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi (CBP) Program Yöneticisi Sikina Hasham, paneli yöneten IBM Blockchain Ventures Yönetici Direktörü David Post’un sorusunu yanıtlarken Blockchain’in hükümet organları tarafından kullanımının biyometrik teknolojilerle artabileceğine değindi.

Yüz karşılaştırma ve biyometrik veri alanındaki başarının kayda değer olduğunu belirten Hasham, “ABD’ye giriş yapmak isteyen bir yolcunun kim olduğunu doğrulamak için kullandığımız bir servis var. Başka bir devlet kurumunun sahip olduğu veriyi kullanarak bu doğrulama sürecini iyileştirmek büyük fayda sağlayacaktır.” dedi.

Elbette bunun gerçekleşmesi için Blockchain teknolojisinin ivme kazanması ve azami kullanım değerine ulaşması gerekiyor. Farklı kuruluşların Blockchain sistemleri arasındaki standartlaştırılmış özelliklerin geliştirilmesi de burada önem kazanıyor.

Devlet kurumlarının kritik güvenlik gerektiren sınır kontrolü gibi noktalarda eski tip veri tabanları yerine Blockchain’i kullanmaya başlaması için öncelikle çok güçlü standartlar getirilmesi gerekiyor. Hasham bununla birlikte raporlama noktasında Blockchain’in karşı karşıya olduğu zorlukları da şöyle ekledi:

“Önceliğimiz güvenlik olsa da, ticareti ve seyahati kolaylaştırmak istiyoruz. Blockchain seyahat alanında oldukça yeni ve sektör paydaşlarının bundan nasıl faydalanabileceğini çözmek için çalışıyoruz. Bir devlet kuruluşu olarak, gizlilik ve dağıtık bilgiyi koruma konusunda yasal yükümlülüklerimiz bulunuyor.”