Küresel strateji ve danışmanlık devi Accenture, Kanada ve Hollanda’da hava yolcularını tespit etmek için blockchain teknolojisini kullanacak.

Cointelegraph’ın haberine göre Londra’daki Synchronize Europe konferansında şirketin sermaye piyasaları genel müdürü David Treat böyle bir anlaşmaya gidildiğini onayladı.

Blockchain sektöründe genişleyen faaliyetlerinin bir parçası olarak Accenture, Kanada ve Hollanda hükümetleri ile yaptığı anlaşma kapsamında Air France-KLM, Air Canada ve çeşitli havalimanlarıyla da iş birliğine gidecek.

Treat iki hafta içinde yolcuların biyometrik verilerini kullanan ‘Dijital Kimliği Bilinen Yolcu’ programını destekleyeceklerini söylüyor. Treat konuyla ilgili olarak: “Kullanıcı tarafından kontrol edilen kimliğimi alabilirsem, kişiselleştirilmiş hizmet alabilmek için verilerimi gerçekten paylaşmak isteyip istemediğime karar verebilirim. Tercihlerimin yönlerini ve kimliğimi yolculuğumdaki oyuncularla paylaşma daha iyi bir hizmet almamı sağlayabilir.” ifadelerin kullandı.

Blockchain tabanlı kimliklerin piyasaya sürülmesi dolayısıyla gümrük ve sınır kontrollerinde biyometrik veriler kullanılarak memurlar bilgilendirilebilecek. Ayrıca yolcular da güzergahları boyunca gümrük ve sınır kontrolleri hakkında önceden bilgilendirilecek.

Yolcuların kimliklerini blockchain kullanarak tespit etme projesi ilk olarak 2018 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nda dile getirilmişti. Görünüşe göre Accenture bu projeyi sahiplenerek iş ortaklarıyla birlikte çalışmalara başlamış.