IBM, Çin’den Singapur’a gerçekleştirilen 28 ton portakal sevkıyatını izlemek için blockchain teknoloji denemesini tamamladı.

5 Şubat’ta gerçekleşecek Çin Yeni Yılı kutlamaları öncesinde, Çin’de refahın simgesi olarak görülen, yaklaşık 108 bin adet ve 28 ton mandarin portakalı, 3.000 koli içerisinde, Singapur’dan yola çıkarak Çin’e teslim edildi. Bu sürecin ana gönderi belgesi olan konşimento bir blockchain altyapısına kaydedildi.

Konşimentobir mal girişi ve bir teslimat sözleşmesi olarak kullanılır ve ticaret finansmanı sağlayan bankalar da dahil olmak üzere, sevkıyatta yer alan tüm taraflara postalanır. Malların teslim alındığına dair bir kanıt sağlar. Normalde 5 ila 7 gün sürebilen bu işlem IBM’in geliştirdiği pilot Blockchain projesi (e-BL) sayesinde, otomatik bir süreçle gerçekleşti ve idari işlemler neredeyse bir saniyelik bir sürede tamamlandı.

Meyve ithalatçısı Hupco’nun başkanı ve CEO’su Tay Khiam Back: “e-BL kullanarak, tüm sevkiyat sürecinin nasıl basitleştirilebileceğini ve önemli maliyet tasarruflarıyla nasıl daha şeffaf hale getirildiğini gördük” dedi.

IBM bu projede belgelerin işlenmesiyle zaman kazanmanın yanı sıra, Blockchain tabanlı bir elektronik sistem ile limanda bekleyen ürünlerin soğutma için harcanan elektrik masrafını, depolama maliyetlerinde ve diğer masrafları da azaltabileceğini gösterdi. Ayrıca belge sahtekarlığının tüm yolsuzlukların yüzde 40’ını oluşturduğu denizcilik sevkıyat endüstrisi için kayıtların izlenebilir ve değiştirilemeyecek şekilde saklanması sayesinde yolsuzlukların da önüne geçmek için önemli bir adım atıldı.

Türkiye’de de bu alanda çalışmalar yapılıyor. BCTR üyesi olan Atez Yazılım ve IBM arasındaki iş birliği ile geliştirilen Blockchain Ticaret Platformu (BTP) projesi, benzer bir sürecin kara taşımacılığında uygulanmasını sağlamıştı. BCTR ve Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı arasında imzlanan iş birliği protokolü hedefleri arasında da ilgili çalışma grubu ve alt gruplarında benzeri alanlardaki çözümlerin araştırılmasını içeriyor.