Adı “Blockathon”. Avrupa Birliği’ne bağlı ajanslar tarafından düzenleniyor ve ucunda 100 bin Euro ödül bulunuyor.

Avrupa Birliği genelinde Blockchain geliştiricilerine özel bir etkinlik düzenleniyor. Blockchain Hackathon ya da kısaca “Blockathon” olarak adlandırılan etkinliğin Haziran 2018 tarihinde gerçekleşmesi planlanıyor. Avrupa Komisyonu ve AB Telif Hakları Ofisi iş birliğinde Brüksel merkezli olarak düzenlenecek hackathon çerçevesinde, taklit ürünlerin piyasada dolaşımına Blockchain tabanlı entegre çözümler geliştirilmesi hedefleniyor.

Başarılı olan takımın 100 bin Euro ödül kazanacağı “Blockathon” hakkında açıklama yapan idari organlar, Avrupa Birliği genelinde 43 milyon vatandaşın farkında olmadan taklit ürünler kullandıklarını ifade etti ve ekledi: “Mevcut tedbirler silolar halinde çalışıyor, dağınık bir yapıya sahip ve suç şebekeleri bu durumu avantaja çeviriyor.”

“Telif haklarını ve tüketiciyi korumak için Blockchain’den faydalanacağız”

Avrupa Birliği Telif Hakları Ofisi Yönetici Direktörü Antonio Campinos, bu sorunu çözmek için Blockchain’den yararlanmayı hedeflediklerini belirtti: “AB Telif Hakları Ofisi, sistemleri birbirine bağlamak, verinin güvenliğini ve değişmezliğini sağlamak için Blockchain’in sunduğu potansiyeli keşfetmek istiyor. Böylelikle yasal ekosistemimizi vatandaşların, kolluk güçlerinin ve şirketlerin ortak fayda sağlayacağı şekilde daha güvenli hale getirebiliriz. Birbirine bağlı bir ittifak kurup, lojistik süreçlerini güvenli hale getirerek, ürünlerin orijinalliğini garanti altına alabileceğimize inanıyoruz. Bu sayede tüketiciyi korurken, yasadışı suç faaliyetleriyle mücadele edebileceğiz.”