Dünya kripto para konusunda hızla gelişirken, teknolojiye en uzak kalan bölgelerin başında ise Afrika geliyor. Nijeryalı Blockchain uzmanları, bölgede kripto paralar üzerine daha kapsamlı düzenlemeler yapılması için çağrı yaptı. Yapılacak düzenlemeler ile sektörün bölgede güçlenmesi ve kripto paraların Afrika ekonomisine olumlu katkı yapması bekleniyor.

Nijerya’da yapılan son Luno Buluşması’nın ana gündemi “Nijerya Kripto Pazarında Güven İnşa Etmek” olarak belirlendi. Bölgenin tecrübeli kripto uzmanları, Nijerya’daki Blockchain sektörünün gelişmesi adına bölgede neler yapılabileceğini konuştu.

Blockchain Solutions Limited’te yönetici olarak görev yapan Lucky Uwakwe, kripto para teknolojilerinin küresel ölçekte yükselişte olduğunu, insanların yüzde 65’inin teknolojiden haberdar olduğunu belirtti. Lonu Nigeria tarafından yapılan bir araştırmadan alıntı yapan Uwakwe, araştırmaya katılan insanların yüzde 25’inin kendi kripto paralarının olduğunu, yüzde 51’lik bölümünün ise kripto paraları bir yatırım aracı olarak gördüğünü söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 16’sı internet alışverişlerinde kripto para kullanırken, yüzde 19’luk bir bölümü ise teknolojiyi havale yapmak için kullanıyor. Uwakwe kripto paraların yükselişte olduğunu ve Nijerya’nın bu trendi kaçırmaması gerektiğini, gerekli adımların hızlıca atılmaması durumunda ülkenin teknolojide geride kalacağını belirtti.

CCN’in haberine göre etkinlikte konuşan bir diğer önemli isim, Nijerya’nın Blockchain uzmanlarından Owenize Odia oldu. Aynı zamanda ülke yöneticisi olan Odia, konuşmasında Afrika ve Nijerya’da kripto paralara güven zemini inşa etmek için yeni düzenlemeler yapılmasının gerekliliğinden bahsetti. Odia konuşmasının devamında, Nijerya ekonomisinin gelişiminde kripto paraların ülkeye büyük yardımının dokunabileceğini, bu yüzden teknoloji ile ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğinin altını çizdi.