Çin e-ticaret devi Alibaba Group’un başkan yardımcısı Liu Song, verdiği bir röportajda şirketin sınır ötesi tedarik zinciri yönetimi için blockchain teknolojisini kullanabileceğini söyledi.

Song, gelecekte yerel yönetimlerle bağlantılı olabilecek kapalı bir döngüsel ekolojik sistem oluşturmak amacıyla blockchain sisteminin karmaşık tedarik zincirlerinde uygulanabileceğini vurguluyor. Bunun yanı sıra Alibaba, gümrük komisyonu, uluslararası lojistik, ve ticaret finansı gibi alanlar için nesnelerin interneti ve blockchain odaklı teknolojiler geliştiriyor.

Ekim 2018’de Alibaba Group’un bilişim ayağı Alibaba Cloud, Blockchain-as-a-Service olarak sundukları hizmetlerini Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Güneydoğu Asya gibi büyük uluslararası pazarlara da sunacağını açıklamıştı. Yine geçtiğimiz Ekim ayının başında Alibaba, yasadışı işlemlerde kullanıcı hesaplarını dondurmayı kolaylaştıran blockchain tabanlı bir sistem için patent başvurusunda bulunmuştu. Yani e-ticaret devinin bir süredir Blockchain’e yönelik çeşitli çalışmalarının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Öte yandan geçtiğimiz Aralık ayında Alibaba, IoT ve blockchain teknolojilerinin yardımıyla sınır ötesi tedarik zincirine yönelik geliştirmeler yapıldığını duyurmuştu. Liu Song ise bunu tekrar dile getirerek birinci ağızdan yinelemiş oldu. Şirketin finans, lojistik ve ödemeler alanında yaptığı gelişmelerde blockchain teknolojisinden de yararlanması, bu teknolojinin kabul görmesi ve diğer firmalar tarafından da benimsenmesi için büyük önem taşıyor.