E-ticaret devi Amazon, Blockchain-as-a-Service (BaaS) platformu olan Amazon Managed Blockchain servisini kamuya açtığını duyurdu.

Platform, kullanıcıların kendi blockchain ağlarını yaratmalarına, merkezi olmayan uygulamaları dağıtmalarına ve akıllı sözleşmeler oluşturmalarına imkan tanıyor. Platform daha önce ön izleme modunda çalışıyor ve sadece küçük bir grup tartından kullanılabiliyordu. Açıklamayla birlikte artık ABD’deki tüm müşteriler platformu kullanabilecek.

Amazon Managed Blockchain Genel Müdürü Rahul Pathak konuya yönelik: “Müşteriler, blokchain ağları oluşturmak için Hyperledger Fabric ve Ethereum gibi blockchain çatılarını kullanmak istiyor. Ancak, bu çatıları kurmayı, yapılandırmayı ve yönetmeyi çok zor buluyorlar.

Amazon Managed Blockchain ise düğümleri sağlama, ağı kurma, sertifikaları ve güvenliği yönetme ve ağı ölçeklendirme işlemlerini üstlenir. Müşteriler artık hızlı ve kolay bir şekilde çalışan işlevsel bir blockchain ağı kurabilirler. Böylece bir blockchain ağını çalışır durumda tutmak yerine uygulama geliştirmeye odaklanabilirler” ifadelerini kullandı.

Amazon’un blockchain hizmeti kendi bulut platformu olan Amazon Web Services üzerinde çalışacak. Şirket bu alanda Oracle ve Microsoft gibi hali hazırda kendi blockchain hizmetlerini duyuran iki dev şirkete de rakip olacak

Şimdiye kadar Amazon’un blockchain platformu AT&T, Nestle ve Accenture gibi şirketlerin dikkatini çekmeyi başardı. Müşteriler blockchain platformunu kullanmak için şimdilik saatlik bir ücret ödüyorlar. Ayrıca ağa yazdıkları veri miktarı için de belirli bir ücrete tabi tutuluyorlar.