Amazon reklam sektörünün bazı bölümlerini blockchain teknolojisiyle birleştirmeyi planlıyor.

CoinDesk’in haberine göre Seattle merkezli e-ticaret devi iş ilanı sayfasında “Blockchain ana defterine odaklı FinTech reklam ekibi” tanımı altında bir yazılım mühendisi pozisyonu açtı.

İş tanımına göre merkezi Colorado’da yer alacak olan ekip uluslararası finansal verilere şeffaflık sağlamak için faturalandırma ve uzlaşma sistemlerine odaklanacak.

Daha fazla bilgi istendiğinde Amazon sözcüsü ekibin “şu anda paylaşacak bir şeyinin olmadığını” söylüyor.

Amazon’un reklamcılık için ne tür bir blockchain kullanmak istediği belli değil. Daha önce, şirketin bulut işi olan Amazon Web Hizmetleri’ndeki blockchain ekibi, Quantum Ledger Database (QLDB) olarak bilinen tescilli bir blockchain kullanıyordu. AWS’nin Managed Blockchain servisi de Ethereum ve Hyperledger Fabric ile bağlantı kuruyordu.

Amazon da reklam teknolojisilerini blockchain kullanarak geliştirmek isteyen bir dizi şirketin arasına katılmak istiyor gibi görünüyor. Reklamcılıkta blockchain teknolojisinin kullanılmasına yönelik genel fikir dağıtık defter teknolojisi sayesinde herkesin harcamaların nereye gittiğini görmesi ve tutarsızlıklardan kaçınmak. Aracıları ortadan kaldırmasıyla da maliyetleri düşürme potansiyeli olan teknolojinin reklamcılıkta nasıl bir defter açacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.