Kripto para birimlerinin bir hayli yaygın olduğu şu günlerde yapılan araştırmaya göre Facebook’un yeni kripto para birimi Libra’ya olan ilgi oldukça az. Ayrıca kullanıcılar Libra’ya güvenmiyor.

Civic Science’ın yaklaşık 1800 Amerikalı yetişkin üzerinde yaptığı araştırmaya göre sadece yüzde 5’lik bir kesimin Facebook’un yeni kripto para birimi Libra’ya bir miktar ilgi duyduğu görülüyor. Gösterilen ilgiyi çoğunlukla 18-24 yaş aralığı oluşturuyor.

Yapılan çalışma aynı zamanda kripto para bilinirliğine de dikkat çekiyor. Katılımcıların üçte ikisi hiçbir zaman kripto para birimlerine yatırım yapmadıklarını %21’i ise kripto para birimini duymadıklarını söylüyor.

Libra’ya duyulan ilginin düşük olmasının yanı sıra katılımcıların Facebook’a günvemediği de raporun sonuçları arasında yer alıyor. Facebook’un önceki güvenlik skandalların da etkisinden olsa gerek katılımcılar “Kişisel bilgileriniz konusunda Facebook’a ne kadar güveniyorsunuz?” sorusuna %77 oranında hiç güvenmiyorum yanıtını verdi. %21’lik kesim ise çok az güveniyorum dedi.

Bunun yanı sıra ankete göre katılımcıların %40’ı Bitcoin yada diğer kripto para birimlerine Libra’dan daha fazla güveniyor. Bu da Amerikalıların Facebook’a ya da sosyal medya devinin 2020 yılında piyasaya sunması beklenen kripto para birimine güvenilmediğini gösteriyor.