Teknoloji devi Apple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC’e sunduğu bir dosyada, Responsible Minerals Initiative’in (RMI) için Blockchain kullanımına yönelik yönergelere yer verdi. Belge, “Conflict Minerals Report” başlığıyla 15 Şubat’ta yayınlandı.

Bu dosya, Apple’ın çeşitli elektronik cihazları için kullandığı madenlerin tedariği ile ilgili ticari uygulamalar ve etik ile ilgili konuları içeriyor. Apple, uluslararası kabul görmüş tedbir standartlarını karşılamak ve tedarik zincirinde insanları korumak için minimum şartların ötesine geçmeyi vadettiği belirtiyor.

Geçtiğimiz yıl, Apple Kongo’daki madenlerden çıkarılan ve akıllı telefonların üretiminde gerekli bir mineral olan kobalt tedariğine yönelik soru işaretleri altında kalmıştı. İddialara göre Apple mkaynak talepleri ile, bu minerallerin tedarik sürecinde gerçekleşen pek çok insan hakkı ihlaline ortak oluyordu. 

2008 yılında kurulan Responsible Minerals Initiative (RMI), içlerinde Apple, Acer ve Best Buy da dahil olmak üzere 360’ın üzerinde şirketi içeren çok sektörlü bir girişim. RMI’ın amacı ise teknolojik cihazların üretimi için gerekli minerallerin sorumluluk sahibi bir süreç ile elde edilmesini sağlamak üzere çalışmalar yapmak. RMI üyeleri, maden tedarik zincirlerindeki durum tespiti mekanizmalarının ve kaynaklarının geliştirilmesine katkıda bulunuyorlar. Bu süreçlerde Blockchain teknolojisinin kullanılması insan hakkı ihlallerinin önüne geçilmesini sağlayabilir.

Dünyanın genelinde de şirketler ve kamu kuruluşları, tedarik zincirlerinde blockchain teknolojisini kullanımını araştırıyorlar. Bu ayın başlarında Çin Chongqing Yuzhong Bölgesi Gıda ve İlaç İdaresi, gıda ve ilaç kalite güvencesinin denetimini güçlendirmek için blockchain kullanmayı planladığını duyurmuşdu. Geçtiğimiz ay ise IBM, madencilik ve metal endüstrisinde tedarik zinciri yönetimini geliştirmek için blockchain çözümüyle MineHub Technologies ile ortaklık kurdu.