Avustralya hükümetine bağlı Dijital Dönüşüm Kurumu sosyal güvenlik ödemelerinde Blockchain teknolojisini kullanma ihtimali üzerinde duruyor.

Çağımızın önemli atılımları köhneleşmiş devlet yapılarının dijitalleşmesi, sonrasında ise güncel teknolojik ilerlemelerden nasıl faydalanabilecekleri üzerinden değişim yaşamaları biçiminde karşımıza çıkıyor. Devlet seviyesinde olmaları bu atılımları önemli ve kitlesel hâle getiriyor.

Geçtiğimiz hafta Sydney’de bir konferansta söz alan Avustralya Dijital Dönüşüm Kurumu Genel Müdürü Randall Brugeaud Blockchain teknolojisinin öncül uygulama alanlarından bir tanesinin sosyal güvenlik yardımı ödemeleri olabileceğini belirtti.

Bu yalnızca ilk adım

“Planımız Milletler Topluluğu içinde kullanım senaryıları araştırmak ve ilk önceliği de sosyal yardım ödemelerine vermek. Ardından kullanıcı deneyimine bakarak dijital hizmetlerde bir prototip oluştrmayı hedefliyoruz.” diyen Brugeaud’un sözleri bir başlangıç olarak devlet yardımı ödemelerinin alınmasının bir başka önemli noktasıyla da önemli bir hedef birliği barındırıyor: Blockchain üzerinden gerçekleştirilecek böyle bir uygulama şeffaf, değiştirilemez ve yüksek verimlilikli bir sistem ortaya çıkartmaya aday.

Kamu tarafından sağlanan hizmetlerin adil ve şeffaf olması gerekliliği ilkesiyle Blockchain’in en yalın haline barındırdığı şeffaflık bu tür bir uygulamada mükemmel bir uyumun doğmasına da imkân verecek gibi görünüyor.

700.000 dolar bütçe

Dijital Dönüşüm Kurumu’na 2018-2019 bütçesinde 700.000 Avustralya Doları bütçe yalnızca bu Blockchain uygulamasıyla ilgili araştırma ve uygulama çalışmaları için ayrıldı. Bu anlamda blockchain uygulamalarının güvenli bir şekilde kayıtları oluşturması incelenecek ve bu deneyim ışığında diğer kamu ve özel sektörel alanlarda olası kullanım alanları araştırılacak.