Avustralya ve Çin arasında Blockchain’e özel işbirliği kuvvetleniyor. Son olarak Avustralya’daki Blockchain girişimleri Ant Financial başta olmak üzere Çinli şirketlerle özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Bir grup Avustralya merkezli Blockchain girişiminin rotası geçen hafta Çin’di. Austrade ve Avustralya Dijital Ticaret Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleşen ziyarette Ant Financial başta olmak üzere Çin’in en büyük FinTech şirketleriyle buluşuldu.

Australian Financial Review’da çıkan habere göre iki gün boyunca süren etkinlikte bir dizi oturum gerçekleştirildi. Girişimcilerin fikri mülkiyet haklarının nasıl korunacağını da içeren çok sayıda toplantı düzenlendi.

Haberde, Çin ve Avustralya arasındaki bu ilişkinin sebebinin yalnızca dünyanın geri kalanına oranla aralarındaki coğrafi yakınlık olmadığına da dikkat çekiliyor. Geçen yıl da düzenlenen bu etkinliğe katılan yöneticilerden biri, Çin’le iş yapmanın kendileri için çarpıcı bir deneyim olduğunu ifade ediyor.

Çin’in tercih edilmesindeki bir diğer faktör ise yasal mevzuat. Hangzhou’daki bir mahkemenin telif haklarıyla ilgili bir davada Blockchain kayıtlarını yasal delil statüsünde değerlendirmesinin önemli bir gelişme olduğu nitelendiriliyor.

Bununla birlikte, Avustralya’nın Blockchain standartlarını belirlemedeki rolü de Çin’in dikkatini çekmiş durumda. Avustralya, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO)’nun, Blockchain’le ilgili çalışmalar yürüten birimi olan “Teknik Komite 307”nin başkanlığını yürütüyor. Haberde, Çin’in Avustralya’yı standartlar noktasında ABD ya da Rusya’ya oranla daha güvenilir bulduğundan da söz ediliyor.