Bahreyn Krallığı, araçların ruhsat verilerini Blockchain üzerinde saklayarak, bakım maliyetlerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Bahreyn Trafik Genel Müdürlüğü (GDT) tarafından önceki hafta kamuya açıklanan yeni planlara göre, ülke genelinde kullanıma alınacak Blockchain tabanlı bir araç tescil sistemini tasarlayacak ve uygulamaya alacak bir teknoloji ortağı aranıyor.

Araçlara ait kritik verinin saklanmasına ilişkin giderlerin en aza indirilmesi için böylesi bir tescil sistemine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Trafik Genel Müdürlüğü Direktörü Şeyh Abdulrahman bin Abdulwahat Al Khalifa, “Tedarik zinciri yönetimi anlamında da daha fazla verimlik elde etmemizi sağlayacak olan Blockchain tabanlı bu sistem, aynı zamanda araç tescil ekosisteminin tüm paydaşları için yüksek seviyede şeffaf olanağı tanıyacak.” diye konuştu.

Kamu ve özel sektör Blockchain için bir arada

Bahreyn Prensinin desteğiyle düzenlenen Gateway Gulf Forum etkinliğinde duyurulan araç tescil planı, ülkede kamu özel sektör iş birliği ile halka hizmet amaçlı hayata geçirilen ileri düzey teknolojilerin bir parçası olarak görülüyor. Bahreyn son dönemde Blockchain alanında bölgede gerçekleşen önemli çalışmaların odağında yer aldı.

Geçtiğimiz yılın ağustos ayında R3 dağıtık defter konsorsiyumuna katılarak müşterilerine ek hizmetler sunmak için vites yükselten Bahreyn merkezli Arab Banking Corporation’ın yanı sıra, ülkenin hükümeti de FinTech alanındaki çalışmaları hızlandırmak için Singapur Para Otoritesi ile diyaloglara hız kazandırdı. Coindesk’te yer alan habere göre, o dönemin Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu CEO’Su Khalid Al Rumaihi, “Blockchain’in ülke düzeyinde benimsenmesi, Bahreyn’in bu yeni alanda lokomotif olması için büyük bir fırsat sunuyor.” demişti.