Barclays, Royal Bank of Scotland (RBS) ve kurumsal Blockchain şirketi R3, mülk işlemlerini daha hızlı hale getiren Blockchain denemelerini başarıyla tamamladı.

Projenin teknoloji partneri olan R3 iş ortağı Instant Property Network (IPN), test verisini kullanarak bir dağıtık defter sistemi üzerinde beş günlük süre boyunca mülkiyet işlemlerinin canlandırmasını yaptı. Yapılan çalışmalarda, gayrimenkul alım satım süreçlerinin üç aydan, üç haftaya indirilebileceği görüldü.

Emlak sektörünün bugünkü manzarasında, kağıt ve e-postayı merkez alan bir yapı bulunuyor. IPN’e göre bu da süreçleri daha karmaşık hale getirirken, işlemlerin yavaş ve verimsiz ilerlemesine neden oluyor. Her bir emlak işleminde en az sekiz paydaş yer alıyor.

Tüm paydaşlar aynı Blockchain ağı üzerinde

Alıcı ve satıcının yanı sıra, sürece dahil olan tüm taraflarla gerekli bilgileri paylaşmak için birden fazla evrak, platform ve veri tabanı kullanılıyor. Bu da işlemlerin gecikmesine ve hatalı gerçekleşmesine neden olurken, aynı zamanda maliyetleri artırıyor. Coindesk haberindeki IPN tahminlerine göre, küresel emlak piyasalarında Blockchain’in kullanılması her yıl 160 milyar dolara kadar maliyet tasarrufu sağlayabilir.

R3’ün sürece dahil olan tüm paydaşların temsilcilerini bir araya getirmesinin önemli fark meydana getirdiğini belirten RBS Mortgage İnovasyon Direktörü Dan Salmons, “Bu sayede müşterilerimiz için şeffaflığı ve hızı artırırken, sürece dahil olan herkes için maliyeti ve karmaşıklığı azaltabiliyoruz.” diye konuştu.

IPN, bir emlak satışındaki katılımcıların doğrudan işlem yapabileceği ve kendi verisi üzerinde kontrolü elinde tutabileceği bir sistem oluşturduğunu belirtiyor. Şirket, bu başarılı denemelerin ardından kamudan ve özel sektörden daha fazla katılımcıyla projenin bir sonraki aşamasına hazırlandıklarını ve Eylül ayında platformun yeni versiyonunun yayınlanacağını duyurdu.