Blockchain’in ezber bozan nitelikleri pazarlama sektörünün de gündeminde. MediaCat son sayısında dağıtık defter teknolojilerini farklı bir bakış açısıyla işliyor.

MediaCat dergisinin Mayıs 2018 sayısında Young & Rubicam New York Kuzey Amerika Bölgesinden Sorumlu Grup Strateji Direktörü Bediz Eker, Blockhchain’in dijital pazarlama ve iletişimde oynayabileceği dönüştürücü rolü kaleme aldı. Dijital dünyaya temas eden her türlü alışverişte aracıları ortadan kaldırma potansiyeli bulunan Blockchain için Türkiye’nin de adım atması gerektiğini dile getiren Eker, yazısında ayrıca dağıtık defter teknolojilerinin farklı sektörlerdeki yansımalarından örnekler vermeyi ihmal etmedi.

“Juniper Research tarafından yapılan araştırmaya göre, 20 binden fazla çalışanı olan firmaların üçte ikisinin yıl sonunda Blockchain teknolojisini kullanmaya başlaması bekleniyor.” diyen Eker, Blockchain’den faydalanmak için teknik detaylardan önce bu teknolojinin neye hizmet edebileceğini anlamak gerektiğini savunuyor.

Eker’e göre “tüketici verilerinin Blockchain üzerinde tutulduğu günleri gördüğümüzde, tüketicilerin markalar üzerindeki yaptırım gücünün daha da arttığına şahit olacağız.” Çünkü Blockchain sayesinde tüketicilerin geçmişe dönük alışveriş verilerini bir anda rakip bir markaya taşıyabilecek.

JavaScript teknolojisinin yaratıcısı Brendan Eich tarafından geliştirilen açık kaynaklı, Ethereum tabanlı, adem-i merkeziyetçi dijital reklamcılık platformu Basic Attention Token’ın dijital pazarlamaya getireceği yeni soluk hakkında da öngörülerini paylaşan Eker, “Genç nüfusumuz ve geniş çaplı yapısal düzenlemeleri yürürlüğe sokmaktaki hızımız, fırsatları yakalayıp uluslararası rekabette birer avantaja çevirmemize hizmet edebilir.” diyerek bitiriyor.

Hayaller Blockchain, gerçekler Çiftlikbank başlıklı makalenin tamamını, MediaCat Mayıs 2018 sayısında okuyabilirsiniz.