Bill ve Melinda Gates Vakfı, 2015 yılından bu yana yakından takip ettiği Blockchain teknolojisini yeni bir ortaklıkla genişletiyor. Vakıf, finansal hizmetlere erişimi yaygınlaştırmak için bir Blockchain girişimi olan Coil ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Bill Gates’in ismi daha çok kurucu ortağı olduğu Microsoft ile anılıyor olabilir. Ancak eşiyle birlikte kurdukları Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın çalışmalarına bakıldığında sağlık, ekonomik gelişim, eğitim ve tarım gibi küresel problemleri çözmeye çalışan bir yapı karşımıza çıkıyor.

Vakıf, bu sorunları temel alarak global ölçekte pek çok çalışma da yürütüyor. Coindesk’in haberine göre vakfın en yeni hamlesi ise Blockchain ile ilgili oldu. Finansal hizmetlere erişim konusunda eksiklik yaşayanları bu hizmetlerle buluşturma misyonuyla hareket eden vakıf, bir Blockchain girişimi olan Coil ile iş birliğine gitti.

Vakfın Genel Müdür Yardımcısı Miller Abel’in kişisel twitter hesabından yayınladığı mesaja göre kurum, Interledger’ın farklı kripto ağlardaki ödemelere izin veren ve birlikte çalışabilmeyi destekleyen protokolü üzerinden bankacılık sistemine dahil olmayanların ödeme sistemlerinden yararlanmasını sağlayacak. Interledger, eski Ripple CTO’su Stefan Thomas tarafından geliştirilen bir protokol ve Coil’in de referans aldığı bir sistem.


Gates Vakfı ve Ripple arasındaki bağlantı sadece bununla sınırlı değil. İki kurum, geçen yıl Ekim ayında bir iş birliği duyurmuş ve açık kaynak kodlu bir sistem olan Mojaloop’u duyurmuştu. Gates Vakfı ve Coil iş birliği de Mojaloop platformunu daha da geliştirmeyi amaçlıyor.