Daha önce de Blockchain temelli uygulamalar için çeşitli çalışmalar yapan Birleşmiş Milletler, bu kez gelişmekte olan ülkelerdeki sosyal problemler için bu teknolojiden faydalanmayı planlıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun gündeminde bu kez Blockchain de vardı. Gelişmekte olan ülke vatandaşlarının yaşam koşullarını iyileştirmek için çalışmalar yürüten Birleşmiş Milletler (BM), bu sorunları Blockchain destekli uygulamalarla çözmeyi amaçlıyor.

“Blockchain’in, gelişmekte olan ülkelerde pek çok açıdan önemli etki yaratabilecek bir teknoloji olduğuna inanıyoruz.” açıklamasını yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Haoliang Xu’nun bu görüşü kurumun Blockchain’e yönelik ilk desteği değil. Kurum daha önce de küresel tedarik zincirini iyileştirmek amacıyla Blockchain’den faydalanmak için hazırlıklara başlamıştı.

The NextWeb’in haberine göre yeni çalışma için Blockchain Charity Vakfı (BCF) ile iş birliği yapan BM, bu kapsamdan özellikle Asya ve Pasifik bölgelerindeki ülkelere öncelik verecek. BCF Başkanı Helen Hai, yeni iş birliği hakkında, “Blockchain teknolojisinin sosyal sorunlara dönüştürücü çözümler getireceğine inanıyoruz.” yorumunu yaparken, Birleşmiş Milletler’in daha önce açıkladığı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleşmesine de katkı sağlayacağını ifade etti.