VeChain destekli şarap izlenebilirlik platformu yaptığı açıklamaya göre Şangay serbest ticaret bölgesinde 20’den fazla şarabı denetliyor.

2018 yılında kurulan Şangay Şarap ve Likör Blockchain Birliği, büyüyen endüstrinin lojistik ve kalite standartlarını iyileştirmeyi hedefliyor.

Şarap sektöründe tüketim arttıkça sahtecilik de artıyor. 5 ay içinde Çinli yetkililer yaklaşık 4 milyon dolar değerinde 65.000 adet sahte Penfolds şişesi ele geçirdiğini açıkladı. Hal böyle olunca şarap sektöründeki sahtecelikle mücadele için blockchain teknolojisinin potansiyelini kullanma fikri ortaya atıldı.

CoinDesk’in haberine göre yasadışı Çin şarap ticaretiyle mücadelenin bir yolu olarak bölgenin önde gelen ithalatçılarından biri olan Shanghai Waigaoqiao Direct Imported Goods şirketi (D.I.G.), lüks şarapların orijinalliğini kanıtlayan bir doğrulama sistemi geliştirmek amacıyla halka açık blockchain projesi VeChainThor ile ortaklık kurdu.

Bu ortaklıkla birlikte blockchain teknolojisi entegre edilen şişeler sayesinde tüketiciler yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisi yardımıyla mobil cihazları aracılığıyla şarabın kaynağını, sertifikasını ve üretilirken hangi aşamalardan geçtiğini görebiliyor. Böylelikle ürünün sahte olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabiliyor.

D.I.G bu takip sisteminin getirildiği günden beri satışlarda %10’luk bir artış yakaladıklarını söylüyor. Bununla birlikte tüketiciler daha güvenli bir şekilde alışveriş yaparak aldıkları ürünlerin orijinalliğinden emin olabiliyorlar.

Son zamanlarda blockchain teknolojisinin şeffaf ve güvenilir yapısı tedarik zinciri sürecinin vazgeçilmezleri arasına girerken şarap sektörü de bu teknolojinin potansiyelini fark etmiş görünüyor. Geçtiğimiz günlerde de başka bir şarap markasının sahteciliğe karşı şişelerinde blockchain teknolojisini kullandığını aktarmıştık.