Özellikle mobil uygulamalar ve FinTech hizmetlerinin gelişmesiyle birlikte e-ticaret sektöründeki büyüme ciddi bir oranda arttı. Gelecekte blockchain teknolojisinin de bu ivmeye katkıda bulunması bekleniyor.

Blockchain teknolojisinin değiştirilemez ve dağıtık yapısı onu birçok sektör için potansiyeli oldukça yüksek bir teknoloji konumuna taşıyor. İnternet, mobil devrim ve çeşitli FinTech hizmetlerinin gelişmesiyle birlikte hızla büyüyen e-ticaret sektörü de blockchain teknolojisinin nimetlerinden faydalanarak bu büyümesini sürdürebilir.

  • Tedarik Zinciri Takibi

İyi bir şekilde izlenmiş ve dengeli bir tedarik zinciri birçok e-ticaret şirketi için uzak bir rüya. Her ne kadar faaliyetlerinin en önemli kısmını oluştursa da ürünleri takip etmek, stokları yönetmek ve veritabanını merkezileştirmek işletmeler için oldukça zor bir hale gelebiliyor. Blockchain teknolojisi bu konuda işletmeler yardımcı olabilir.

Akıllı sözleşmeler aracılığıyla blockchain tabanlı bir sistem işletmenin envanterini kolay bir şekilde yönetmesine yardımcı olur. Böylelikle işlemlerin envanteri yönetmek ve izlemek için başka kaynaklara yatırım yapmasını gereksiz kılar. Blockchain sayesinde zincir içerisindeki tüm ürünlerin akışı kontrol edilir ve süreç kesintisiz bir şekilde izlenebilir.

  • Piyasada Şeffaflık

Piyasanın şeffaf olması e-ticarette oldukça önemli bir mevzu. Böylece herkes pazarda olma konusunda güvende hisseder ve pazarda neler olup bittiğinden haberdar olur. Ancak piyasada işler böyle yürümüyor. Birçok e-ticaret pazarı üreticeye dahi danışmadan işlemlerini yapıyor.

Blockchain teknolojisi bu durumu değiştirebilir. Piyasadakilerin meydana gelen değişiklikleri bilmesini sağlayan teknoloji, işlemde küçük bir değişiklik yapılsa bile tüm paydaşların bundan haberdar olmasına imkan tanır.

Tamamen şeffaf bir yapıya sahip olan blockchain sayesinde pazarda yapılan hatalar herkes tarafından görülür, böylece herkes olup bitenin farkında olduğu için pazarın üyeleri arasında sürtünme yaşanmaz.

Unilever ve Walmart gibi şirketler çoktan blockchain teknolojisinin şeffaf yapısından yararlanarak verimliliklerini artırmış durumdalar.

  • Ödemeler Daha Verimli

Kripto para birimleri geçtiğimiz süreçte azımsanmayacak bir güç kazandı ve bazı durumdalarda geleneksel para birimine karşı alternatif olarak kullanılmaya başlandı. Bitcoin ve blockchain bazlı para birimlerinin hakim olduğu piyasada bu tür para birimlerine doğru bir kayma olduğu görüldü. Tabi bu para birimlerini e-ticarette kullanımanın da belirli avantajları oluyor.

Blockchain teknolojisinin merkezi olmayan yapısı aracıları ortadan kaldırır. Bu da ödemeleri oldukça hızlı ve kolay bir hale getirir.  Bununla birlikte birçok senaryoda bir para transferi ya da cüzdan aracılığıyla ödeme yaparken limitlerle karşılaşırsınız ancak blockchain’de böyle bir durum söz konusu değil. Ödemelerin kolaylaşması ve günceli bir hale gelmesi dolayısıyla insanlar daha çok para harcıyor, daha çok para harcadıkça da e-ticaret sektörü büyüyor.

  • E-ticaret için Güvenli Platform 

Güvenlik, birçok işletmede olduğu gibi e-ticaret şirketleri için de bir endişe kaynağı. Blockchain tabanlı bir e-ticaret platformuysa veri ve cüzdan güvenliği de dahil her seviyede güvenlik vadediyor.

e-ticaret sektöründeki en büyük endişelerden biri veri güvenliği. Kullanıcıların adresi, telefon numarası ve diğer özel detaylar gibi verileri saklaya firmalar için bu verilerin çalınması ya da tehlikeye girmesi oldukça korkutucu bir senaryo. Blockchain ise bu konuda işletmelere tam bir güven sağlıyor.

Teknolojinin merkezi olmayan yapısı bilgisayar korsanlarının veriye erişimini ve bilgisayara sızmasını zorlaştırır. Kötü niyetli bir kişi verilerinizin bir parçasını hackleme istiyorsa sunucudaki diğer tüm node’ları hacklemek zorunda ki bu da neredeyse imkansızdır.

  • Gerçek İncelemeler

E-ticaret sitelerinin birçoğunda ürünlerin sahte incelemelerle öne çıkartılmak istendiğini görmüşsünüzdür. Bu durum kullanıcıların ürün hakkında tarafsız bir şekilde bilgi almasını ve gerçek deneyimlerden yararlanmasını engelliyor.

Blockchain teknolojisi ise bu durumu değiştirmeye imkan tanıyor. Blockchain teknolojisinde saklanan incelemelerin her biri farklı bir blokta veri olarak yer alacak. Zincirde yer alan bu veriler sayesinde incelemelerin dijital bir haritası oluşturulabilecek. Bu incelemeler başkalarından gizli bir şekilde değiştirilemeyecek ya da silinemeyecek. Böylelikle ürün incelemeleri sahte yorumlardan arınacak.


Eğer bir şekilde e-ticaret sektörünün içindeyseniz blockchain teknolojisini hızlı bir şekilde benimsemek şirketiniz adına atacağınız en olumlu adımlardan biri olabilir. Teknolojinin potansiyeli ve getirdiği yenilikler e-ticaret sektörünü bambaşka bir noktaya taşıyabilecek nitelikte.