Goldman Sachs’ın Bitcoin ticaretine atılma kararı, büyük ölçekli bankaların kripto ekonomi ve Blockchain’e karşı değişen perspektifinin göstergelerinden sadece biri.

Dördüncü Endüstri Devrimi’nin, diğer adıyla Endüstri 4.0’ın hedefinde inovasyonu hızlandırmak, üretim süreçlerinin verimliğini artırmak ve kişiye özel üretim esnekliği sağlamak yer alıyor. Bu hedeflere ulaşmak için Blockchain teknolojisinin kritik rol oynayacağını ifade edenler arasına Steve Chiavarone de katıldı. ABD merkezli olarak 364 milyar dolarlık yatırım fonunu yöneten Federated Investors’te portföy yöneticisi olarak görev yapan Chiavarone, “Kurumsal bir bakış açısıyla değerlendirdiğimizde, bugünkü uzlaşma sürecinin yerini alma potansiyelini Blockchain’de görüyoruz.” diye konuştu.

Mevcut yapıda iş gücü ve kaynak açısından son derece yüksek maliyetli olan bu sürecin yerine anlık doğrulama sağlanması durumunda şirketlerin çok daha verimli tedarik zincirlerine kavuşacağını savunan yatırımcı, “Arka ofis ve aracı masraflarını düşürenler, daha verimli bir iş akışına sahip olacak. Endüstri 4.0’da bu sıçramayı sağlayacak otomasyon, robotik, yapay zeka ve nesnelerin interneti (IoT) teknolojilerinin yanına Blockchain’i de temel enstrümanlar arasına eklemek gerekiyor.” dedi.

JPMorgan ve Goldman Sachs gibi büyük bankalar, sundukları servisleri, kredileri ve kurumsal çözümleri sağlayabilmek için büyük ölçekli yapılanmalarla iş birliğine gidiyor. Şirketler ayrıca tedarik zincirlerini ve operasyonlarını sürekli kılmak için denetlemeler, uzlaşmalar ve elle yapılan evrak işlerine her mali çeyrekte milyonlarca dolar harcıyor.

Bankaların Bitcoin ile başlayan kripto ekonomi yolculuğunun, bugün Blockchain ile çok daha geniş bir kullanım sahasında yapılan testler ve incelemelerle zenginleştiğini ifade eden Chiavarone, pek çok büyük bankanın kripto paraya ve Blockchain’e yatırım yaptığını sözlerine ekledi. Örneğin Goldman Sachs geçtiğimiz günlerde Bitcoin ticaretine başlayacağını açıkladı. Madalyonun öbür yüzünde ise Ripple ve Bluzelle gibi girişimler, dev bankaların güvenini kazanan Blockchain ağları kurmayı başardı. Chiavarone, Blockchain girişimleri ve ağlarının arka ofisi ve emek yoğun süreçleri ortadan kaldırması durumunda bir sonraki endüstri devrimine öncülük edeceğini söyledi.