Forbes, Blockchain teknolojisini kullanan ve yıllık geliri ya da değerlemesi 1 milyar doların üzerinde olan şirketlerin listesini yayınladı.

Forbes listesinde kripto para ve Blockchain geliştirme alanlarında faaliyet gösteren girişimlerin yanı sıra, bankalardan gıda şirketlerine, tedarik zinciri yönetimi yapan kuruluşlardan takas merkezlerine kadar geleneksel firmalar da yer alıyor. Amazon, Walmart, Facebook, ING, Mastercard, Microsoft ve Nestle gibi devler, listedeki isimlerden sadece birkaçını oluşturuyor.

Blockchain üzerine çalışan milyar dolarlık kripto para şirketleri arasında ise ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, Avrupalı kripto madencilik ve donanım satıcısı Bitfury, Blockchain tabanlı finansal servisler ağı XRP token’in üreticisi Ripple gibi isimler var. Listede Blockchain üzerine çalışan şirketlerin yanı sıra, hangi dağıtık defter protokolünün kimler tarafından kullanıma alındığı da görülüyor. Buna göre şirketlerin büyük çoğunluğu Hyperledger protokollerini, R3’ün Corda protokolünü ve Ethereum ağını kullanmayı tercih ediyor.

Blockchain teknolojisinin çeşitli iş süreçlerini kolaylaştırma konusunda sahip olduğu potansiyele değinen Forbes, dünya genelinde 90 milyon işlemin takibini yapan DTCC’nin 50 bin hesabını Blockchain tabanlı bir sisteme taşıyarak mükerrer prosedürleri ortadan kaldıracağını hatırlatıyor. DTCC geçtiğimiz ayın ortasında token’laştırılmış menkul kıymetlerin satış sonrası işlemleri ile ilgili prensipleri detaylandıran bir teknik doküman yayınlaşmıştı.

Forbes tarafından derlenen listeyi görmek için tıklayın.