İngiltere merkezli blockchain girişimi Exscudo, para iadesi özellikli banka kartını çıkarmayı planladıklarını duyurdu.

Exscudo, müşterilerin Avrupa sınırları içerisinde yaptığı her ödeme için %0,1 Avrupa ülkeleri dışındaki ülkelerde yapılan ödemelerde ise %0,2’ye kadar para iadesi yapacak. Kart, bazı durumlarda ülkeden bağımsız olarak %10’a kadar para iadesi alma olanağı sunacak.

İlk etapta Euro, BTC ve EON para birimlerini destekleyecek olan kart kısa bir süre sonra BCH, EHT, ETC, QTUM, XRP ve LT gibi kripto para birimlerini de sistemine ekleyecek. Kartın kullanıcıları desteklenen herhangi bir para birimini doğrudan diğerine çevirme işlemini yapabilecek. Exscudo bu işlem için kullanıcılardan herhangi bir ekstra ücret kesmeyecek.

Kart, müşterilerin bankacılık operasyonlarını yapabilmeleri için finans uygulaması Channels’a bağlı çalışacak. Exscudo’nun yeni kartı, şirketin Exscudo Exchange, Channels ve mesajlaşma uygulaması Exscudo Merchant uygulamalarını barındıran ekosisteminin bir parçası olacak. Şirketin açıklamasına göre tüm ürünler birlikte çalışarak elverişli bir finans yönetim ekosistemi oluşturulacak.

Şirket tarafından konuya yönelik yapılan basın açıklamasında: “Bu 2009 yılında Bitcoin ile başlayan finansal devrimin bir devamı olabilir. Çok yakında büyük bankalarında tamamen blockchain ekosistemine geçtiğine tanıklık edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.