Blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte bu teknolojiyi anlamak ve hangi alanları etkileyeceğini bulabilmek günümüzün en önemli konularından birisi. Yıkıcı özelliğe sahip olan blockchain uygulandığı bir çok alanda beraberinde önemli inovasyonları yanında getirmesi bekleniyor.

Blockchain teknolojisi ve ona bağlantılı yeni süreçler ve sistemler ortaya çıktıkça girişimciler için yenir fırsatlar ortaya çıkıyor. Blockchain tabanlı bu yenilikçi teknolojileri kullanarak girişimcilerin; gelişime ihtiyaç duyulan pazarları ve sorunları bulacakları ve bunlara çözüm üretecekleri zamanlar çok yakın.

Blockchain çözümleriyle daha iyiye gidecek iş alanları arasında üçü en öne çıkıyor.

1-Tedarik zinciri yönetiminde şeffaflık ve izlenebilirlik; 

 

İzlenebilirlik, şeffaflık ve özgünlük verimli lojistiğin üç temel dayanağıdır. Önemli bilgileri depolamak için kullanılan günümüzün standart veri tabanları verimli ve kusursuz değil. Kayıtlar kolaylıkla değiştirilebilir veya manipüle edilebilir. Bilgi gerçek zamanlı olarak mevcut değildir veya güncellenmez. En önemli eksiklik ise tüketicilerin ürünlerin üretimden ellerine ulaşana kadar takip edebilmelerini sağlayan şeffaf bir yapının oluşmamış olmasıdır. Blockchain, bu tür sorunlara etkili bir çözüm sunar.

Blockchain ağları değiştirilemez özelliktedir. bu yüzden bütün verilerin toplanması ve taraflar için erişilebilir olacak şekilde blockchain ağında güvenle paylaşılması mümkündür. Bu sayede nihai müşterinin, ürünün kaynağından son teslimata kadar her bir hareketi takip edebilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca akıllı sözleşmelerin kullanılması, operasyonel giderlerin, ticaretin doğasından kaynaklanan zaman kayıplarının ve kağıt işlerinin azaltılmasında yardımcı olmasını sağlayacaktır.

2-Müşteri yönetimi Sadakat programları için Blockchain çözümleri;

 

Araştırma raporları, yeni müşterilere sahip olma maliyetinin mevcut bir müşteriye sahip olmaktan beş kat daha fazla maliyetli olduğunu ortaya koyuyor.

Sadakat tabanlı sistemler, müşteriyi alışverişe teşvik etmenin ve rakipler karşısında avantaj kazanmanın önemli bir yoludur. Başarısına rağmen, bu tür programlar işletmeler ve müşteriler için zorluklar doğurmaktadır.

Ortak tabanlı bir blockchain ağı oluşturmak bu sorunlara yardımcı olabilir. Özel sadakat noktaları yerine, müşterilere çeşitli şirketler tarafından paylaşılan puanlar verilebilir. Birçok işletme aynı ağa katılırsa, maliyetleri önemli ölçüde azalacak ve müşteriler sadakat puanlarını harcayacakları daha fazla seçeneklere sahip olacaklar. Böylelikle her alışverişten puan kazanılması mümkün olacak ve kazanılan puanlar istenilen ödeme kanalında kullanılabilecektir. Böylelikle verimlilik artarken müşteri memnuniyeti de artacaktır.

3-Aracılar olmadan doğrudan tüketicilere reklam vermek;

 

Satıcılar ve işletmeler müşterilerine ulaşabilmek için genellikle yüksek reklam maliyetlerini karşılarlar. Ayrıca mevcut sistemde müşteriye ulaşma sürecinde her zaman aracılar bulunur. Böylelikle hem maliyetler artarken hem de güven problemleri ortaya çıkar. Müşterileri yerine reklamları yöneten şirketlerin müşteri datasına sahip olmak gibi bir hükümlülükleri bulunmakta. Süreçteki birçok sorunla birlikte, kullanıcı verileri bu kadar çok tarafla paylaşıldığında gizlilik ve güvenlik tehlikeye girer.

Blockchain tabanlı reklam platformları, daha düşük maliyetlerle ve gelişmiş veri güvenliği sunar. Reklam verenler ve yayıncılar arasında doğrudan bağlantılar sunar. Böylelikle iki taraf, çeşitli seçeneklere bakabilir, şeffaflık ve geri bildirim sağlayan opsiyonlardan en uygun olanları seçebilir.

Bunlar blockchain çözümlerinden sadece birkaçı. Blockchain ekosistemine katılım arttıkça ve daha fazla girişimci sorunlarla ilgilendikçe çözümler de artacaktır. Böylelikle blockchain ve blockchain temelli süreçlerin etkileri bütün sektörlerde hissedilmeye başlanacaktır.

Ferhat Yalçın

Founder

Tomorrow