Yapılan kapsamlı bir Blockchain araştırması, bu teknoloji üzerinde yapılan yatırımın günden güne arttığını ortaya koyarken, yapılan harcamalarda finans sektörü başı çekiyor.

International Data Corporation tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Blockchain çözümlerinin 2022’ye kadar yıllık yüzde 75 büyüme oranıyla artması bekleniyor. Firma analistlerine göre, Blockchain endüstrisindeki projelere yapılan toplam harcamaların sadece 2022 yılı içerisinde 11,7 milyar doları bulması bekleniyor. Yine araştırmaya göre, Blockchain platform yazılımının, hizmet kategorisi haricinde en çok harcama yapılan sektör olması ve güvenlik yazılımlarıyla beraber en hızlı büyüyen kategorilerden biri olması bekleniyor.

Blockchain üzerine yapılan harcamalara finans sektörünün öncülük etmesi ön görülürken, bankalar bu teknolojiyi efektif bir şekilde ilk kullanan kurumlar olacaklar. Araştırmada yer alan rakamlar, finans sektörünün 2018 yılında Blockchain’e 522 milyon dolar harcadığını gösteriyor. Dağıtım ve hizmetler sektörü 334 milyon dolarla ikinci sırada yer alıyor.

Önümüzdeki dönemde Çin’in dokuzuncu Blockchain bölgesi olması bekleniyor

Araştırma dünya çapında sekiz farklı bölgede yer alan Blockchain geliştirmelerine yer verirken, önümüzdeki dönemde Çin’in dokuzuncu bölge olarak ön plana çıkması bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri dünya çapındaki Blockchain harcamalarının yüzde 36’lık kısmını tek başına yapıyor. Sınır ötesi ödemeler ve sözleşmeler, ortaya çıkan Blockchain giderlerinde ilk sırayı paylaşıyorlar. Bu iki alanda toplam 193 milyon dolarlık bir bütçe söz konusu oluyor.

Araştırmayı yayınlayan International Data Corporation Başkan Yardımcısı Jessica Goepfert, Blockchain’i temel alan geliştirmelerin ve çözümlerin geçici olmadığıma özellikle değiniyor: “Üreticiler, ürünlerinin gitmesi gereken yerlere güven içinde ulaşmasını istiyorlar. Perakendeciler ve toptancılar sattıkları ürünlerin yasallığı ve kalitesi konusunda güvence arıyorlar. Tüketiciler ise onlara hizmet ve ürün sağlayanlardan daha fazla şeffaflık bekliyorlar.”