Küresel danışmanlık firması KPMG’nin yaptığı bir araştırmaya göre profesyonel yçöneticilerin yüzde 48’i blockchain teknolojisinin, gelecek üç yıl içinde, iş yapış şekillerini değiştireceğini düşünüyor.

KPMG, Aralık 2018 – Ocak 2019 tarihleri ​​arasında yaptığı çalışma ile yedinci kez “Teknolojik Yenilikler Anketi” araştırmasını tamamladı. 12 ülkeden 740’ın üzerinde küresel teknoloji firmasının yanıtlarını içeren ankete katılanların yüzde 66’sı C düzeyindeki yöneticilerden oluşuyor.

Ankete göre, yöneticilerin neredeyse yarısı blockchain’in önümüzdeki üç yıl içinde işlerinin yürütülme şeklini büyük veya çok büyük olasılıkla değiştireceğine inanıyor. Ankete katılanların yüzde 27’si teknolojinin onları hiç etkilemeyeceğini iddia ederken, diğer yüzde 24 tarafsız kalıyor.

Şirketlerinde blockchain teknolojisini kullanma olasılığı sorulduğunda, katılımcıların yüzde 41’i blockchain teknolojisini kullanabileceklerini belirtiyor. Yüzde 31’i bu soruya cevap vermezken, yüzde 28’i bir blockchain uygulaması yapma ihtimallerinin olmadığını belirtiyor.

Yöneticilerin yüzde 27’si Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) önümüzdeki üç yıl içinde en yakıcı ve önemli blockchain uygulama alanlarından biri olacağını düşünüyor. Ticaret, siber risklerin düşürülmesi ve sözleşmeler sırasıyla yüzde 22, 20 ve yüzde 18 ile IoT’yi takip ediyor..

Merkezi olmayan teknolojinin avantajları ve dezavantajlarına yönelik soruların cevaplarına göre araştırmaya katılanların yüzde 23’ü Blockchain’in iş verimliliğini artırdığına inanıyor. Ancak bu teknolojinin en büyük sıkıntısı, kendini ispatlamış uygulamaların yeterli sayıya ulaşamaması olarka görülüyor.

Global Blockchain İş Konseyi (Global Blockchain Business Council – GBBC) tarafından yapılan bir diğer anket ise, kurumsal yatırımcıların yüzde 40’ı blockchaşn teknolojisini internetten bu yana en önemli yenilik olarak görüyor. Bu ankete katılanların üçte biri işletmeleri için önümüzdeki beş yıl içinde bir Blockchain yöneticisi istihdam etmeleri gerektiğini söylüyor.

Yazılım geliştirme firması Globant tarafından gerçekleştirilen bir başka araştırma, kurumların yüzde 64’ünün iç faaliyetlerini iyileştirmek için blockchain çözümlerine yatırım yapma niyetinde olduklarını, yanıt verenlerin yüzde 46’sı ise teknolojiyi kullanmaya hazır olduklarını belirtiyor.

Kaynak: Cointelegraph