Kripto paraların merkez platformu olarak bilinen Blockchain aslında bundan çok daha fazlasını sunuyor. Her geçen gün Blockchain kullanım alanları genişlerken son 18 ayda ICO’lar üzerine yapılan yatırımlar dikkat çekiyor.

İnsanlar Bitcoin ve benzeri dijital paralar hakkında yeni yeni fikir sahibi olmaya başladılar. İşlemlerin Blockchain adındaki dağıtık bir veri tabanında saklandığı bu oluşum, şimdi yepyeni bir çehreye bürünüyor; Blockchain tabanlı token’lar.

Geçtiğimiz 18 ay boyunca dijital geliştiriciler ICO adı verilen bir finansman süreciyle 20 milyar dolardan fazla fon topladılar. Üstelik bu girişimlerin çoğu token kullanımlarıyla ön plana çıkıyor.

Token olgusu daha detaylı incelendiğinde ise, bu araçların ikiye ayrıldığı görülüyor; kullanım amaçlı token’lar ve menkul değer token’ları. Bu iki özel ICO aracını yakından incelemek gerekiyor.

Kullanım amaçlı token’lar

Ürün veya hizmet satın almak gibi belirli bir amaç için kullanılan kripto paralar, kullanım amaçlı token olarak geçiyor. Örneğin, bilgilerinizi çevrimiçi depolamak istiyorsanız, bunu yapmanın en yaygın yolu Google Drive, Dropbox veya Amazon Web Hizmetleri gibi bir bulut depolama hizmetinden faydalanmaktan geçiyor. Bu şirketler size belli bir depolama alanı ayırıyor ve bu hizmetin bedelini dolar, euro, yen veya diğer ulusal para birimleriyle ödüyorsunuz.

Ama bu hizmeti almanın başka bir yolu daha var. Filecoin benzer bir bulut depolama hizmetini, devasa binalarda sunucular saklamadan vermek istiyor. Sunucu dolu binaların yerini diğer kullanıcıların sabit diskleri alıyor. Müşterilerin verileri bu sabit disklerde şifrelenmiş bir şekilde saklanıyor. Disk üzerinde veri saklayan tüm kişilere ödeme yapmak içinse, bir kullanım amaçlı token olan Filecoin devreye giriyor.

Menkul değer token’ları

Menkul değer token’ları ayrıca “token’laştırılmış menkul değer” ve “kripto menkul değer” olarak da bilinirler. Bu token’lar bir para biriminden fazlasıdır çünkü çoğu zaman gerçek dünya varlığındaki mülkiyeti temsil ederler. Normalde menkul değerler, hisse senetleri ve tahviller gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından düzenleniyor. Genellikle evrak kayıtları ve merkezi veri tabanı kullanılarak takip ediliyorlar.

Menkul değer token’ı ise merkezi sistemi reddederek adem-i merkeziyetçi Blockchain sistemini kullanıyor. Blockchain temelli bir menkul değer token’ı sistemi bir adım öne taşıyarak işlemlerin hızlanmasını sağlayabilir. Ayrıca bu yeni ağ ile birlikte, düzenlemelerin ve raporların otomatik yapılması için akıllı sözleşmeler kullanılabilecek.