Hitachi ve KDDI, Blockchain teknolojisiyle biyometrikleri aynı çatı altında birleştirecek, yeni ve güvenli bir ödeme sistemi üzerinde çalışıyorlar.

Tokyo merkezli teknoloji şirketi Hitachi ve telekomünikasyon devi KDDI, Blockchain’i biyometriklerle birleştirecek bir kupon ödeme sistemi üzerinde çalışıyor.

Bu hafta iki şirketin personelleri bir araya gelecek ve Tokyo’nun Shinjuku bölgesinde bulunan bir KDDI mağazası ve bir başka yerel mağazada sistemi ilk kez halka açık olarak deneyecekler.

İki farklı mağazada yapılacak olan denemelerde kullanılacak bu sistem, Hitachi’nin Hyperledger Fabric tabanlı platformunun geliştirdiği biyometrik doğrulama teknolojisini, KDDI’nın perakende kupon sistemiyle birleştirecek.

Müşterilerin biyometrik verisi Blockchain üzerinde saklanacak

Yeni sistem şu şekilde işleyecek; Müşteriler önce kendilerine ait kullanıcı verisini bir KDDI mağazasında kaydedecekler. Daha sonra çörek dükkanında bu veriyi kullanarak, sadece parmak izleriyle alışverişlerini tamamlayacaklar.

Hitachi’nin açıklamasına göre, buradaki biyometrik sistemi geleneksel biyometrik kimlik altyapısı ile karıştırmamak gerekiyor. İki şirket tarafından geliştirilen çözümde, biyometrik veri, bir ortak anahtarın kanıtı olacak şekilde şifrelenerek Blockchain’e kaydediliyor.

Biyometrik veri dahil olmak üzere, kupon kredileri, işlem geçmişleri ve diğer her ilgili bilgi şifrelenerek Blockchain’e işleniyor. Seçilen perakendeciler Blockchain ağına katılarak, ödeme almak için müşterilerin parmak izlerini tarıyor. Böylece tamamen güvenli bir şekilde alışveriş yapılabiliyor.