San Francisco merkezli ve blockchain altyapısı ile kredi hizmetleri sunan Dharma Labs, Coinbase Ventures dahil büyük yatırımcılardan 7 milyon dolar topladı.

The Block Crypto‘nun haberine göre, yüksek hacimli yatırımcılar için anında teminat kredisi sağlayan ve işlemlerini blockchain tabanlı olarak gerçekleştiren Dharma Labs, aldığı yatırımı LEver isimli ürününü geliştirmek için kullanacak.

Dharma Labs Pazarlama Yöneticisi Max Bronstein, Lever çözümünün bir kredi sürecinde tarafların tüm detayları görebilmesini sağladığını, aynı zamanda blockchain altyapısı ile güvenilir bir bilgi akışını herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan sağlayabildiğini belirtiyor: “Yatırımcılar birkaç dakika içinde uygun gördükleri varlıklara kredi sağlayabilirler, kredi alanlar ise kaynakları istedikleri yere serbestçe taşıyabilirler ve en önemlisi bunlar gerçekleşirken her iki taraf için riski akıllı sözleşmeler sayesinde ortadan kalkar. Bu süreçte maliyetler geleneksel kredi sağlayan firmaların sunduğu fiyatın neredeyse yarısı seviyesinde.”

Elbette bu tarz sistemler gelişmeye devam ederken regülasyonlar daha fazla önem kazanıyor. Verilerin blockchain üzerinde tutulması bilginin şeffaflığını ve sürecç maliyetlerinin düşmesini sağlayabilir ancak yasal bir sorun oluştuğunda işletilecek süreçlerin yasal bir karşılığının olması gerekiyor. Görünen o ki bu tarz servisler gelişerek çeşitli problemler ortaya çıktıkça (veya tercihen çıkmasa bile) regülasyonlara duyulan ihtiyaç azalmayacak.