Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinin Blockchain tabanlı sigortacılık iştiraki B3i, 16 milyon dolar yatırım alarak toplam sermayesini 22 milyon doların üstüne çıkardı.

Yeni yatırımın yarısından fazlasına denk gelen 8,27 milyon İsviçre Frangı ödeme nakit olarak yapılırken, geri kalan kısım dönüştürülmüş kredi şeklinde sermayeye aktarıldı. CoinDesk’in İsviçre’deki kurumsal sicil kayıtlarını baz alarak paylaştığı habere göre, B3i daha önce Mart 2018’deki şirketleşme döneminde de 6,3 milyon frank yatırım almıştı.

Yatırım arefesinde B3i icra kurulunda da hareketlilik gözlendi. Mevcut konsorsiyum üyelerinden üst yönetime yeni atamalar yapılırken, Swiss Re Reinsürans CFO’su Gerhard Lohmann’ın icra kurulundaki koltuğunu Swiss Re yönetici direktörlerinden Theo Bachmann’a bıraktığı açıklandı. B3i hissedarları haricinde kurula katılan tek üye ise İspanyol sigortacılık devi MAPFRE RE’nin CFO ve direktörü Daniel Quermia oldu.

B3i’nin kurudu paydaşları arasında Aegon, Allianz, Munich Re, Swiss Re, Tokio Marine, XL Katlin ve Zürih yer alıyor. Dağıtık defter teknolojilerinden faydalanarak, sigortacılıktaki granüllü arka ofis süreçlerini modernleştirmeyi amaçlayan B3i, daha önce bir konsorsiyum olarak faaliyet gösteriyordu. Mart 2018’de ise bağımsız bir şirkete dönüşerek, geliştirdiği çözümleri ticari hale getirmenin önünü açtı. B3i geçtiğimiz yıl ayrıca Hyperledger Fabric platformunu terk ederek, R3’ün Corda ortamına taşındığını duyurmuştu.