Araştırma firması Gartner’a göre Blockchain teknolojisinin popülerliğine karşın bu teknolojinin 2023 yılı itibariyle tedarik zinciri sektöründeki etkinliği azalacak.

Gartner bu durumu ‘Blockchain Yorgunluğu‘ olarak adlandırıyor. 2023 yılında sektör özelinde yaşanacak olan bu yorgunluğun sebebini ise tedarik zinciri liderlerinin teknoloji için uygun kullanım senaryosu bulmakta zorlanmasına bağlıyor.

Gartner’ın yaptığı tedarik zinciri teknolojisi anketine göre katılımcıların sadece %19’u blockchain teknolojisini kendi işleri için oldukça önemli görüyor. %9’luk bir kesimin ise hali hazırda teknolojiye yönelik yatırımları bulunuyor. Bu oranların az olmasının temel nedeni olarak ise tedarik zinciri sektörüne yönelik blockchain projelerinin çok sınırlı olması ve teknolojiye duyulan ilk heyecanla sunduklarının uyuşmaması olarak gösteriliyor.

Gartner’ın baş analisti Alex Pradhan: “Tedarik zincirine yönelik blockchain projeleri çoğunlukla özgünlüğü doğrulamaya, izlenilebilirliği, görünürlüğü ve işlem güvenliğini artırmaya odaklanmış durumda. Ancak bu projelerin çoğu teknolojinin henüz olgunlaşmaması sebebiyle pilot aşamada kalıyor. Standart eksikliği, abartılı iddialar ve blockchain teknolojisinin tedarik zincirine aslında nasıl yardımcı olabileceğine dair yanlış anlaşılmalar kaçınılmaz olarak bu sektörün ‘blockchain yorgunluğunu’ tecrübe etmesine neden oluyor” açıklamalarında bulundu.

Blockchain teknolojisi tedarik zinciri sektöründeki gelişimini sürdürürken Gartner kurumların teknolojiyi erken benimseme konusunda temkinli davranmalarını, bir anlık heyecana kapılarak blockchain teknolojisinin asıl kabiliyeti ile sunacağı fayda arasında net bir ayrım oluşana kadar yapılan çalışmalarda acele edilmemesini öneriyor. Pradhan, bu aşamada kurumların yüksek maliyetli ve yüksek riskli çalışmalar değil, daha çok kavram kanıtlama çalışması, kapsamı sınırlı ve öğretici girişimler yapmaları gerektiğini düşünüyor.