SAP’ye göre geçtiğimiz baharda düzenlenen Gartner Tedarik Zinciri Yöneticileri Konferansı’da konuşulan en önemli konulardan biri blockchain teknolojisiydi. SAP’nin dijital tedarik zincirinden sorumlu yöneticisi Richard Howells da SCMR’a verdiği röportajda blockchain teknolojisinden bahsediyor.

SCMR: Blockchainle ilgili tüm şüphelerle birlikte bize çok uluslu birkaç nakliye şirketi tarafından nasıl kullanıldığına dair örnek verebilir misiniz?

Richard Howells: Lojistik süreçlerde, karmaşık küresel tedarik zincirlerinde blockchain için birkaç kullanım örneği görüyoruz. Küresel ticaretin yüzde 90’ının okyanus taşımacılığı endüstrisi tarafından gerçekleştirildiği ve ticaretle ilgili belgelerin ve idarenin maliyetinin asıl ulaşım maliyetinin yüzde 20’sini oluşturduğu tahmin ediliyor.

SCMR: Bu süreç, nakliye şirketleri, denizcilik acenteleri, liman otoriteleri, okyanus gemileri ve kamyon şirketleri arasında farklı sistemler ağına mı dayanıyor?

Richard Howells: Doğru. Şirketler ve yetkililer arasında iş birliği yapma sürecini dijital hale getirebildiğinizi, evrak işlerini azaltabildiğinizi, sahtekarlığı ve hataları azaltabileceğimizi hayal edin. Blockchain, dünyadaki nakliye konteynırlarının “dijital ikizini” yönetmemize ve izlememize yardımcı olma potansiyeline sahip.

SCMR: Peki ya izleme ve takip?

Howells: Birçok sektörde hem düzenleyici kurumlar hem de tüketiciler tarafından daha iyi izlenebilirlik için sürekli olarak baskı yapıyoruz. Örneğin, yiyecek ve içecek endüstrilerinde, yerel ve organik ürünlere yönelik net bir köken ve sürdürülebilirlik kanıtına olan talebin arttığını görüyoruz.Tedarik zinciri boyunca ürünleri takip etmek için blockchain kullanan ve tüketicilere bir ürünün kaynağını, nereden geldiğini ve kaynağından mağazaya yolculuk yapmalarını sağlayacak bir uygulama sağlayan şirketleri görüyoruz.