Market Research Future’ın (MRFR) araştırmasına göre blockchain teknolojisinin 2018 ile 2023 yılları arası %66.4 oranında bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yapılan değerlendirmede küresel blockchain piyasasının 2023 sonuna doğru 7,1 milyar dolar değerinde bir ölçeklendirmeye hazır olduğu, akıllı sözleşmeler, dijital ödemeler ve kimlikler için blockchain teknolojisinin benimsenmesinde ise bir artış olacağı gözlemleniyor. Bu geniş çapta benimsemenin, önümüzdeki yıllarda hem teknoloji alanında hem de pazarda Blockchain’in büyümesine öncülük etmesi bekleniyor.

Teknolojinin güvenilirliği ile birlikte iş mimarisinin basitleştirilmesine yönelik yoğun talebin blockchain teknolojisindeki gelişim fırsatlarını açığa çıkarması bekleniyor. Hala yeni bir teknoloji kabul edilmesinin yanı sıra bugüne kadar oldukça önemli gelişme kaydeden blockchain piyasası büyük firmalardan büyük yatırımlar toplamaya devam ediyor. Örnek verecek olursak; geçtiğimiz haftalarda Zurich merkezli blockchain girişimi B3i Service AG 16 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, tüm sigorta endüstrisi için bir blockchain ticaret platformu geliştirmeyi hedefliyor.

Yatırım alan girişimlerin yanında Oracle, Accenture, Cyber Infrastructure, Amazon Web Services, Deloitte, Hewlett Packard, Empirica, IBM, Microsoft, Infosys, SoluLab gibi dev şirketler de blockchain teknolojisine yönelik kendi içlerinde çalışmalarını yürütüyorlar.