Malezya blockchain teknolojisine ilgili yetenekleri ülkeye çekmek için iş vizesi programı başlatıyor.

Teknoloji sektörünü denetleyen devlete air bir kuruluş olan Malezya Dijital Ekonomi Kurumu (MDEC), blockchain organizasyonu Nem Vakfı ve iş arama platformu Jobbatical ortaklığıyla gerçekleştirilecek olan proje blockchain teknolojisi alanında çalışmalar yapmak isteyen yetenekleri Malezya’ya çekecek.

Cointelegraph’ın haberine göre programın blockchain ile ilgili hizmetler sunmak veya bir Malezya firmasında eğitim almak için 12 aya kadar ülkede kalma hakkına sahip olacak yabancı profesyonelleri çekmeyi hedeflediği söyleniyor.

MDEC büyüme ekosistemi gelişimi başkan yardımcısı Norhizam Abdul Kadir’in konuya yönelik: “Programı Blockchain alanında işe alım yaparak başlatacağız. Verilecek vize sayısı, Malezya’daki blockchain şirketleri tarafından yürütülecek projelere bağlı olacak.” ifadelerini kullandı.

Projenin ortaklarından olan Nem Foundation daha önce Kuala Lumpur’da girişimler için hızlandırıcı, inkübatör ve ortak çalışma alanı gibi hizmetler veren bir blockchain merkezi açmıştı. Bu merkez aynı zamanda NEM platformunun araştırma ve geliştirmesinin merkezi olan NEM Blockchain Innovation Lab’a ev sahipliği yapıyor.

Blockchain teknolojisi gelişimini sürdürürken ülkeler de bu teknolojiden geri kalmamak için çeşitli fırsatlar yaratarak blockchain’in potansiyelinden yararlanmak istiyor.