Blockchain’in devrimci özellikleri gelecekte sağlık hizmetlerinin bütün bilinenlerini değiştirmeye aday. Sağlık hizmetleri ne kadar teknoloji ile ilgili olsa da özellikle devlet dahil birçok kurum verilerin saklanması ve paylaşılması konusunda sorun yaşıyor.

Bunun sonucunca sürekli olarak bireylerden sürekli olarak kişisel bilgiler istenerek ayrı veri tabanlarında işleniyor ve uzun zaman saklanması gerekiyor. Blockchain bu eski yapıya büyük bir çözüm sunuyor. Daha yüksek güvenlik ve mahremiyet sağlama vizyonu ile bireylerin, doktorların ve hizmet sağlayıcıların erişebileceği ortak bir sağlık bilgisi veri tabanı oluşturmak endüstriyi yeni baştan değiştirme potansiyelini ortaya çıkartacaktır. Bernard Marr tarafından yazılan ve Cox Blue sitesinde yayınlanan haberden sizin için derledik.

Blockchain nedir?

Blockchain, finans dünyasında ilk olarak Bitcoin’in ile varlığını duyururken, geçen sürede finans başta olmak üzere her sektörde aktif olmaya başlamasıyla beraber yetkinlikleri daha iyi anlaşılmış ve bunun sonunda popülerliği hızla artarken aynı zamanda yenilik alanları ve etkileyebileceği sektörler ortaya çıkmaya başladı. Finans ve tedarik zinciri başta olmak üzere birçok endüstri Blockchain’i keşfetmeye ve geliştirmeye başladı. Blockchain, bağlantılı bloklarda yapılan işlem kayıtlarını kaydeden ve bunları şifrelenmiş bir dijital defterde saklayan dağıtılmış sistemlerdir. Tek bir merkezi yönetici yoktur ancak eşzamanlı güvenlik avantajları vardır çünkü kayıtlar her zaman eşit olan bir çoğaltılmış veri tabanları ağına yayılır. Kullanıcılar yalnızca erişebildikleri bloğu güncelleyebilir ve bu güncellemeler ağda çoğaltılabilir. Tüm kayıtlar zaman ve tarih damgalı olmasıyla beraber şeffaf ve bütüncül bir yapı sunar.

Sağlık hizmetlerinde Blockchain teknolojisinin potansiyel kullanımları nelerdir?
Sağlık sektörü verilerin yoğun veri girişi yapılan ve verilerin aktif olarak kullanıldığı bir sektör. Klinik çalışmalar, hasta tıbbi kayıtları, karmaşık faturalar, tıbbi araştırmalar ve daha çok daha fazlası sağlık sektöründe mevcuttur. Blockchain teknolojisinin benimsenmesi, geliştirilmesi, sorunlar üzerinde uygulanması ve aktif olarak kullanılması sağlık sektörü için zaman içinde bir evrime neden olacaktır.

Blockchain için en olası uygulama alanları:

Tıbbi Veri Yönetimi

Blockchain kullanan bir girişim olan MedRec’in, elektronik tıbbi kayıtları iyileştirmesi ve hastaların kayıtlarına, zaman, para ve yineleme sorununu çözmeyi hedeflemektedir. Böylelikle, hastalara ve sağlık kuruluşlarına tüm tıbbi geçmişe tek elden erişim sağlamaktır. İlaveten, hastalar kişisel tıbbi kayıtlarına araştırmacılara erişim vermek isterlerse, verileri araştırmalarda kullanılmak üzere anonim olarak iletilmesi sağlanacaktır.

İlaç Geliştirme ve Tedarik Zinciri Bütünlüğü
Blockchain, hasta sonuçlarının daha yaygın bir şekilde erişilebilir hale getirilmesiyle (hasta izin verirse) yeni ilaç gelişimini kolaylaştırmakla kalmayıp, ilaç firmalarına yıllık takriben 200 milyar dolar zarar eden taklit ilaç etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca tedarik zincirinin Blockchain’e taşınmasıyla beraber bütüncül bir çözüm sağlama şansı çok yüksektir.

Talepler ve Fatura Yönetimi

Sağlık sigortası dolandırıcılığı, 2016 yılında ABD’de 30 milyon dolardan fazla zarar vermiştir ve blockchain tabanlı sistemler bunu en aza indirmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, akıllı sözleşmeler ve aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak faturalandırma için yönetim maliyetlerini azaltabilirken aynı anda yavaş süreçlerin ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Tıbbi Araştırma

Yeni tedavi protokolleri için klinik çalışmaların sonuçlarının ve hasta sonuçlarının güvenli bir şekilde ulaşılabilir olması, tedavi ve hasta gelişim sonuçlarını iyileştirebilir. Blockchain, tıbbi inovasyonu daha hızlı hale getirmek için erişim, güvenlik, bütünleşme ve hız sağlama potansiyeline sahiptir.

Veri Güvenliği

Protenus Breach Barometre raporuna göre 2015-2016 yılları arasında 140 milyon hasta kaydı yasa dışı yollarla ele geçirildi. İnternete bağlı cihazların büyümesiyle, verilerin ele geçirilmesinin önüne geçilmesi zorlaşıyor. Blockchain çözümleri, internete bağlı tıbbi cihazların güvenliklerini sağlayabilir, sağlık verilerini değiştirilemez ve güvenli tutmak için gereken altyapı olma potansiyeline sahiptir.

Sonuç

Blockchain teknolojisi şu anda sağlık endüstrisini değiştiriyor olsa da yolculuk henüz başlangıcındadır. Sağlık kurumları ve sağlık ile ilgili çalışan teknoloji şirketleri Blockchain faaliyetlerini daha iyi anlamak, geliştirmek ve faydalarını keşfetmek için Blockchain teknolojinin felsefesini üzerinde şimdiden çalışmaya başlamalı ve devamında bu devrimsel teknolojiyi daha etkin kullanmanın yollarını bulmaları gerekiyor. Bu sayede sağlık hizmetlerinin çok daha hızlı, verimli ve güvenli yapılması mümkün olacaktır.