İzlandalı girişim olan Monerium blcockhain üzerinde, düzenlenmiş yasal piyasalar ile uyumlu, varlık destekli, itibari paraya dönüştürülebilir e-para çıkartmak üzere 2 milyon dolar yatırım aldı.

Monerium adındaki bir İzlandalı girişime, ConsenSys ve Hof Holdings’in katılımıyla Crowberry Capital tarafından 2 milyon dolar tutarında yatırım yapıldı. Girişimin hikayesi ise ilgi çekici zira 2008 küresel kirizinin ardından İzlanda’nın finansal hizmetlerini yeniden yapılandırma sürecinde çalışan bir ekip tarafından kurulmuş ve girişimin amacı daha erişilebilir, güvenli ve kolay kullanılabilir blockchain tabanlı bir para sistemi geliştirmek.

Monerium başkanı ve İzlanda Merkez Bankası eski başkanı olan Jón Helgi Egilsson: “2008 küresel krizi ile birlikte İzlanda’da merkezi finansal sistem çöktü ve bu neredeyse ekonomik bir felakete neden oldu. Krize neden olan ne kadar problem varsa blockchain bunların tamamını çözebilecke güce sahip.”

Monerium’un hedefi blockchain tabanlı bir e-para birimi oluşturmak ancak bu yeni yapının arkasında yasal düzenlemeler ile uyumlu, gerçek para birimine bağlı varlıklar ile desteklenmiş ve gerçek zamanlı olarak itibari paralara dönüştürülebilen bir yaklaşım var. Bu yönleri ile alışılagelen kripto varlıklardna farklılık gösteriyor. Girişim projesini hayata geçirebilirse sadece İzlanda için değil, sahip olduğu bir bağlı ortaklık aracılığıyla başvurduğu lisansları aldığı takdirde, Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde faaliyet göstermeyi hedefliyor.