İzlanda’nın tek finansal düzenleyicisi Mali Denetleme Kurumu (FME) ülkedeki ilk blockchain tabanlı e-para firmasına yeşil ışık yaktı.

CoinDesk’in haberine göre blockchain yazılım firması ConsenSys tarafından desteklenen Reykjavik merkezli Monerium, Ethereum blockchain’i kullanarak ödeme hizmeti sağlamak için İzlanda’nın düzenleyici kurumundan onayı aldı..

Habere göre Monerium, Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde firmaların blockchain ile çalışan bir e-para hizmeti sunmasını sağlayan elektronik para çerçevesi üzerinde çalışan ilk şirket oldu.

Monerium’un kurucu ortağı ve eskiden İzlanda Merkez Bankası’nın danışma kurulunda yer alan Jón Helgi Egilsson bu haberi Stockholm’de düzenlenen bir dijital para birimi konferansında duyurdu.

CoinDesk’e göre Monerium, mali bir aracı olmadan sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için İzlanda resmi para birimine (ISK) sabitlemiş blockchain tabanlı bir para birimi çıkarmayı planlıyor. İlk etapta çıkarılması beklenen bu dijital para biriminin Avrupa Birliği’nde geçerli olacağı söylenirken firma, e-para birimini dünyadaki düzenleyicilere de bağlı olarak daha fazla ülkeye sunmaya planladıklarını açıkladı.

2019’un Ocak ayında ConsenSys Monerium’un 2 milyon dolarlık seed yatırım turunun bir parçası olmuştu. O zamandan bu yana İzlanda merkezli şirket çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.