ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Bilim ve Teknoloji Kurulu’nun Siber Güvenlik Bölüm Direktörü Douglas Maughn, Blockchain teknolojisinin tedarik zinciri alanındaki olası kullanımına ilişkin meclis komitesinde yapılan konuşmada bu teknolojinin uygulamalarının “neredeyse sınırsız” olduğunu ifade etti.

“Tedarik Zinciri Yönetimini Geliştirmek ve Taklit Ürünlerle Mücadele için Blockchain Teknolojisinden Faydalanmak” başlığıyla gerçekleşen oturum büyük oranda “bilenlerin bilmeyenlere Blockchain’i anlattığı” bir yapıda ilerledi. Ayrıca, devlet organlarının Blockchain alanında yapmak istediği çalışmaların gündeme getirilmesinin de bu süreçlerin hızlanmasında etkili olması bekleniyor.

Bilim ve Teknoloji Kurulu’nun Ar-Ge, test ve değerlendirme konularında hükümetten ve sektörden iş ortaklarıyla çalışmalarına etkin olarak devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Maughn, “Böylece Ulusal Güvenlik Bakanlığı için etkili, güvenli Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri uygulamaları geliştirebiliriz.” dedi. Kurul yetkilisi ayrıca bu alanda yapılan çalışmaların, ABD hükümetinin diğer organlarına da yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. Uygulama potansiyelinin sınırsıza yakın olduğunu belirten Maughn, her bir departmanın bu fırsatı kendi yararına kullanmakla yükümlü olduğunun altını çizdi.

“Tedarik zincirini dönüştürmek için tek taraflı uğraşlar yetersiz”

Oturumda konuşan uzmanlardan bir diğeri de nakliyat devi Maersk’in Küresel Ticaret Dijitalleşme Lideri Michael White oldu. Şirketinin Blockchain uygulamalarını, günümüzde “buzdağı halinde olan” nakliyat süreçlerini kolaylaştırmak için kullanmak istediğine değinen White, “Nakliyat sektörünün konteynırların ilk çıktığı 1950’li yıllardaki çalışma mantığıyla bugünkü süreçler arasında kayda değer bir farklılık bulunmuyor.” diye konuştu.

İşlemlerin hâlen faks makineleriyle tamamlandığını ve evrakların da kuryeler aracılığıyla taşındığını belirten White, “Konteynır sevkiyatları, en temel evrak işlemleri taşınan ürünler kadar hızlı yetişemediği için gecikebiliyor. Bu süreçleri daha iyi yönetmek gerektiği konusunda herkes hemfikir olsa da, tek bir paydaşın uğraşıyla dönüşüm elde etmek mümkün değil. Biz bu amaçla 2016 yılında tedarik zincirini dijitalleştirmek için IBM ile iş birliği kurduk.” dedi.