Blokzinciri teknolojisinin yıkıcı potansiyeli, endüstrilerdeki uygulaması, kripto para birimleri ve dağıtık defter teknolojileri son yılların en popüler tartışma konularından ve bir süre daha böyle devam edecek gibi görünüyor. Peki bu teknoloji içinde bulunduğumuz zor günlerden çıkmamıza nasıl yardımcı olabilir?

COVID-19 sağlıkta olduğu kadar ekonomik olarak da dünyayı zor bir duruma soktu. Blokzinciri teknolojisinin potansiyeli bu toparlanma aşamasında hiç olmadığı kadar yardımcı olabilir.

Tedarik Zinciri

Tedarik zincirinde blokzinciri kullanımı bu teknolojinin kripto para birimi dışındaki ilk kullanım alanlarından biriydi. Malların nereden geldiği hakkında bir şeffaflık sunabilen teknoloji bugün birçok farklı sektör tarafından da kullanılıyor. Kaliteli şarapların üretiminden plastik geri dönüşümüne kadar blokzincirinin tedarik zincirindeki kullanım durumuna birçok örnek verebiliriz.

COVID-19 dünyayı kasıp kavururken küresel tedarik zincirleri tamamen bozuldu. Çin’den gelen parçaya bağlı imalatçılar üretimde gecikti. Belirli kategorilerdeki dalgalı talep artışları daha önce benzeri görülmemiş bir “stokta kalmama” ve boş raflarla sonuçlandı. Hal böyle olunca perakendeciler ve üreticiler bu malların alternatif tedarikçilerini bulmak için çabaladılar. Normal şartlarda bile karmaşık ve zaman alıcı olan bu durum pandeminin yayılmasıyla birlikte neredeyse imkansız hale geldi.

Blokzinciri endüstrilerdeki işletmelerin siparişlerinin nereden geldiğini daha net bir şekilde görmelerine yardımcı olabilir, bu da küresel bir salgın sırasında daha da önemli hale gelir ve kuruluşların alternatif tedarikçilerle kolayca ilişki kurmasına yardımcı olur.

Temas Takibi

Blokzinciri için görece daha yeni olan bu alan pandemiye bir yanıt olarak ortaya çıktı. Birçok hükümet, enfekte kişilerin maruziyetini ölçmek için temas takibini kullanıyor. Teknoloji devleri Apple ve Google dahi COVID-19 temas izleme teknolojilerini geliştirmek için güçlerini birleştirmişti. Ancak bu noktada toplu veri toplama ve bilgi gizliliği büyük bir endişe konusu.

Blokzinciri teknolojisi merkezi olmayan yapısı sayesinde temas takibinin ortaya çıkardığı bazı gizlilik risklerini azaltabilir. Veriler, sıralı ve ayrı ayrı bağlanan bloklar halinde organize edildiğinden bilgiler değiştirilemez veya silinemez. Kullanıcılar, cihazları için anonim bir tanımlayıcı kullanarak katılabilir, böylece bilgiler paylaşılsa da kişiler gizliliklerini koruyabilir.

Antikor Geliştirme

Red Cross, plazmalarındaki antikorlar enfekte hastalarda virüsle savaşmaya yardımcı olabileceği için iyileşmiş COVID-19 hastalarından plazma bağışları topluyor.

Hükümet ve sağlık kuruluşları da antikorların COVID-19 ile mücadelede etkinliğini araştırdıklarından dolayı bu antikorların nereden geldiği ve her örneğin bütünlüğünün sağlanması son derece önemli. Blokzinciri çıkarılmasından hastaya kadar her antikor kaynağının yolculuğunun güvenli ve şeffaf bir kaydını sağlayabilir. Bu sadece hastaların amaçlanan tedaviyi almasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sonuçların izlenmesine de yardımcı olur.


COVID-19, dünyanın dört bir yanındaki insanların sağlık ve güvenliğe yaklaşım şeklini tamamen değiştirdi. Bir yıl önce metroya binmek, mezuniyet törenine katılmak veya bir konsere gitmek gibi önemsiz görünen davranışların hepsi artık potansiyel olarak virüs kapma yolları.

COVID-19’dan tamamen kurtulmak zaman alacak. Bu süreçte ve sonrasında insanlar evlerine ne koyduklarından ne yediklerine kadar daha dikkatli davranma eğilimde olacaktır. Yukarıdaki kullanım durumları, blokzincirinin hem kuruluşların hem de tüketicilerin kullandıkları ve ürettikleri mallar hakkında şeffaf bir görüşe sahip olmalarını sağlama yollarının sadece birkaç örneği.

Blokzinciri COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olabilir

KaynakForbes