Blockchain’i tüm sektörlere yaygınlaştırmak için çalışmalar yürüten Çin, son olarak yengeç ticareti ve lojistiğini de bu teknolojiyle yönetmeye başladı.

Dünyanın farklı ülkeleri farklı lezzetler arayanlar için zengin bir mutfağa sahip. Uzak Doğu ülkelerinde öne çıkan deniz mahsulleri ise önemli bir ticaret kalemi ve ciddi bir büyüklüğe ulaşıyor. Çin’in en iyi tatlı su yengeçlerinin üretildiği yer olarak kabul edilen Jiangsu eyaletindeki Yangcheng Gölü ise artık sadece yengeçleriyle değil, teknolojisiyle de adından söz ettireceğe benziyor.

Xinhua Haber Ajansı’nda yayınlanan bir habere göre Yangcheng’den alınan yengeçler gelişmiş soğuk zincir lojistiği sayesinde ülke çapında 173 farklı şehre ulaşıyor. Bu yoğun ilgide, Çin’in resmi tatil dönemlerindeki yüzlerce yıllık yengeç yeme alışkanlığı da önemli bir rol alıyor.

Yeni devreye alınan Blockchain temelli sistem ise yengeçlerin bu gelişmiş lojistik zincirindeki güvenilirliğini arttırıyor. Müşteriler, kutuların üzerinde bulunan QR kodu tarayarak ürünle ilgili pek çok bilgiye kolayca erişebiliyor. Sistem üzerinde tam bir izlenebilirlik sağlayan sistem sahte ürünlere karşı bir güvence de sağlıyor. Bununla birlikte alıcılar, üretim, işleme, nakliye, dağıtım ve perakende satış noktası dahil olmak üzere tüm süreçleri yeni sistem üzerinden takip edebiliyor.

Bu yıl 1300 ton civarında gerçekleşen üretimin bu şekilde izlenebilir olması yengeçlerin yaşamlarını sürdürmesi ve büyüklüklerinin artmasına da yardımcı oluyor. Eylül ayı ortasında yapılan bir denetim erkek yengeçlerde yaklaşık yüzde 5, dişi yengeçlerde ise yaklaşık yüzde 9’luk bir artış olduğunu gösteriyor. Blockchain, yengeçlerin üretimi noktasında da kalite kontrol standartlarını arttırmasıyla sektöre katkı veriyor. Bu sayede yengeçlerin derin deniz balıklarıyla beslenip beslenmediği, oksijen kaynağı yüksek havuzlarda tutulup tutulmadığı gibi kriterler de denetim sürecinde daha etkili olabiliyor.