South China Morning Post’un haberine göre Çin Merkez Bankası, (PBoC) Facebook’un kripto para birimi Libra’ya rakip bir kripto para birimi geliştirmeye hazırlanıyor.

Habere göre Libra, ülkenin finansal sistemi için bir risk oluşturuyor. PBoC araştırma ofisi müdürü Wang Xin “Libra ödemeler için yaygın olarak kullanılıyorsa, özellikle sınır ötesi ödemeler, para gibi çalışabilir ve buna bağlı olarak para politikası, finansal istikrar ve uluslararası para sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir mi?” sorusu üzerine kafa yoruyor.

Wang ayrıca bankanın Libra çıkarıldıktan sonra özellikle ABD dolarının belirsiz rolü nedeniyle kendi dijital para birimini yaratmaya karar verdiğini de söyledi:

Dijital para birimi ABD doları ile yakından ilişkili ise ulusal para birimlerinin ABD dolarını merkez alan dijital para birimleriyle bir arada bulunabileceği bir senaryo oluşturabilir. Fakat özünde tek bir patron olacak; bu da ABD doları ve ABD’dir. Öyleyse bir dizi ekonomik, finansal ve hatta uluslararası politik sonuç doğacaktır.

Bu endenle PBoC, Çin’in idari otoritesi Devlet Konseyi’nden, diğer piyasa katılımcıları ve kurumlarıyla “bir merkez bankası dijital para biriminde” çalışmaya başlamak için onay aldı. Bu konuya yönelik akademisyenlerin de kapsamlı bir çalışma başlattıkları bildirildi.