sigorta insurance insurtech

Sigorta dünyasındaki Blockchain hareketliliği, sektörün reasürans tarafını da etkiliyor. Çin’in önde gelen reasürans kurumları veri şeffaflığı için bu teknolojiden faydalanmak istiyor.

Finans sektörünün değişen yapısının sigorta alanına ve beraberinde reasürans dünyasına etki etmesi kaçınılmazdı. Bu dönüşümde başrolü oynayan teknolojilerden biri olan Blockchain, şu sıralar Çin’deki reasürans kurumlarının da radarına girmiş durumda.

Coindesk’in, sigorta sektörünün Çince yayın yapan haber kaynaklarından biri olan Sinoins.com’a dayandırarak verdiği habere göre, ülkenin önde gelen reasürans kurumları Blockchain için ortak hareket kararı aldı.

Geçen cuma günü Şangay’da düzenlenen bir etkinlikte duyurulan bu işbirliğine üye olan kurumlar General Reinsurance Corporation ve Hannover Re olarak sıralanıyor. Bununla birlikte Çin Maliye Bakanlığı tarafından kurulan tek reasürans şirketi olan China Re de bu gruba eklenmiş durumda.

Reasürans sektöründeki bazı zorlukların yürütülecek çalışmalarla Blockchain kullanılarak ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Sektördeki temel zorluk taraflar arasındaki bilgi dengesizliği olarak kabul ediliyor. Bu durumun, reasürans maliyetlerini yukarı çekerken sektörün uzun vadeli büyümesine de engel olduğu dile getiriliyor.

Blockchain’in sektör sorunlarını gidermesi için gerekli teknik çalışmaların, ülkenin ilk online sigorta şirketi ZhongAn’ın teknoloji şirket ZhongAn Technology tarafından gerçekleştirileceği açıklandı. Şirket, Blockchain temelli çözümler için Anlink adında bir platform sunuyor. Bu platform, halihazırda ülkedeki gıda güvenliğine katkıda bulunmak amacıyla tavuk tedarik zincirinin izlenmesinde kullanılıyor.