Çin’in Blockchain alanındaki patent liderliği, yakın geleceğin ekonomi ve teknoloji rekabetinde ona fazlasıyla avantaj sağlayacağa benziyor.

Çin’in dünya ekonomisindeki hızlı yükselişinin ardında çeşitli sebepler var. Uzun vadeli projeksiyon, kamu desteği, her yeniliğin reel sektörü desteklemesine özen gösterilmesi… Bu yaklaşım, ülkenin Blockchain ve yapay zeka gibi alanlarda da global liderler arasına girmesini sağlamış durumda. Patent sayıları ve çeşitliliğine bakıldığında, Çin’in yakın gelecekte dünya ekonomisinde nasıl bir öncü rol üstleneceği kendini daha iyi gösteriyor.

Konuyu Medium.com’daki bir makalesinde ele alan Michael K. Spencer, özellikle Çin – ABD arasındaki ticaret savaşlarının gündemde olduğu şu günlerde yakın gelecekteki cephelere dikkat çekiyor. “China Leads Crypto Funds and Blockchain Patents” başlıklı makale, ABD’nin ve Silikon Vadisi’nin öncü şirketleriyle Çin’in teknoloji devleri arasındaki rekabetin altını çiziyor.

Spencer, makalesinde Alibaba, Huawei ve Amazon’un, yakın geçmişte aldığı teknik patentlerin teknoloji dünyasındaki rolünü güçlendirdiğini belirtiyor. Çin’in, Dünya Fikri Mülkiyet Kurumu (WIPO) verilerine göre Blockchain’de en fazla patente sahip şirketlere ev sahipliğini kaydeden Spencer, geçen yıl başvurusu gerçekleştirilen 406 Blockchain patentinin yarıdan fazlasının Çin merkezli şirketlere ait olduğuna vurgu yapıyor.

Yapay zeka ve otomasyon teknolojilerinde ABD ve Çin’in iki güçlü ülke olarak yarıştığını kaydeden Spencer, FinTech ve Blockchain özelinde Çin’in belirgin bir avantajı olduğunu ifade ediyor. Çin’in geçen yıl 225, 2016’da 59; ABD’nin ise geçen yıl 59 ve 2016’da 21 Blockchain patenti aldığına işaret eden Spencer, bu iki ülkeyi Avustralya’nın takip ettiğini sözlerine ekliyor.

Anahtar kelimeler: Blockchain, FinTech, yapay zeka, yüz tanıma ve kripto para

Spencer, 2019 – 2023 yıllar arasındaki dönemin kritik olduğuna işaret ederken Çin’in pek çok alanda lider statüsüne sahip olacağını belirtiyor. Yazar, Çin’in hangi alanlarda öne çıkacağı sorusuna yanıt olarak ise şöyle yanıt veriyor: Blockchain, FinTech, yapay zeka, yüz tanıma ve kripto para.

Çin Merkez Bankası’nı, en gelişmiş Blockchain anlayışına sahip kurum olarak niteleyen Spencer, bir merkez bankası tarafından çıkartılıp desteklenen ilk kripto para birimi örneğiyle de Çin’de karşılaşabileceğimizi sözlerine ekliyor.

ABD şirketleri özelinde IBM, Intel ve Amazon’un kripto teknolojilerinde pek çok patente sahip olduğunu belirten yazar, bununla birlikte sadece Çin merkezli Alibaba’nın tek başına dünyadaki Blockchain patent başvurularının yüzde 10’unu gerçekleştirdiğine işaret ediyor.

İlgili yazının orijinal metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.