Çin’in en büyük online perakendecisi JD.com, yeni kurduğu Blockchain araştırma laboratuvarı ile 300 milyona ulaşan müşterisine yönelik tedarik zinciri süreçlerini iyileştirmeyi hedefliyor.

Çin’in en büyük ekonomik silahlarından biri olan ölçek ekonomisi, ülkenin kendi içinden büyük ölçekte markaların çıkmasını sağlıyor. Bu şirketlerden biri olan ve 300 milyonu bulan müşterisiyle yalnızca Çin’in değil, dünyanın en önemli B2C şirketlerinden biri haline gelen JD.com, Pekin’de New Jersey Teknoloji Enstitüsü Ying Wu Bilgisayar Bilimleri Okulu (NJIT) ve Çin Bilimler Akademisi Yazılım Enstitüsü ile ortaklaşa bir laboratuvar kurdu.

Yeni kurulan laboratuvar, Blockchain’in daha geniş kesimlere ulaşmasını engelleyen darboğazların giderilmesine odaklanacak. Bu kapsamda verimlilik ve istikrar odaklı çözümler geliştirileceği açıklanan laboratuvarda bu alanların dışında merkezi olmayan uygulamalarda temel uzlaşı protokolleri, gizlilik koruması ve güvenliğe yönelik yenilikçi çözümlerin geliştirilmesi için çaba harcanacak.

Yeni laboratuvarın yönetiminde JD Büyük Veri ve Akılı Tedarik Zinciri Başkanı Dr. Jian Pei, NJIT Ying Wu Bilgisayar Bilimleri Okulu Yöneticisi ve ISCAS Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Chenfeng Zhang, bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre her iki isim de Blockchain ve kriptografi konularında önde gelen isimler arasında yer alıyor.

Yeni laboratuvar, JD’nin Blockchain odaklı ilk girişimi değil. Şirket, Ağustos ayında kurumsal müşterilerin daha güvenli ve şeffaf işlem yönetimi için kendi Blockchain uygulamalarını kolayca oluşturup barındırabilecekleri JD Blockchain Open Platform isimli bir servisi devreye almıştı.