security stop attack

Çin, ülkedeki ilk Blockchain güvenliğine odaklı test merkezini açmaya hazırlanıyor. Merkez, Hunan eyaletinin başkenti Changsa’da kurulacak.

Blockchain odaklı projeler konusunda hızlı bir gelişim gösteren Çin, bu kez bu teknolojinin güvenliğini daha da geliştirmek için önemli bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Tech Node’un Çin yerel haber kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre yeni açılacak merkez için Ulusal Bilgisayar Ağı Acil Durum Koordinasyon Merkezi ile Changsa Ekonomik Kalkınma Bölgesi yönetimi arasında bir anlaşma imzalandı.

Yeni merkez, sektörün gelişiminin düzenlenmesi, verilerin izlenmesi ve Çin’deki Blockchain ile ilgili denetim çalışmalarının raporlanması görevlerinde de etkin bir rol oynayacak. Merkezin odak noktası ise kodların incelenmesi ve risk kontrolü olarak tanımlanıyor.

Merkezde, Blockchain güvenliğine yönelik çalışma yürütecek şirketler de çalışma yürütecek. Changsa Ekonomik Kalkınma Bölgesi yöneticilerinin yaptığı açıklamaya göre test merkezinin, faaliyete geçmesini takiben ilk beş yılda 500 milyon Yuan değerinde bir katma değer yaratması hedefleniyor.

Bu merkez, Changsa’nın Blockchain odaklı ilk yatırımı değil. Ağustos ayında Blockchain Endüstri Bölgesi açılmış ve bu merkez hem Pekin hem de Shenzen dahil olmak üzere pek çok Blockchain şirketini kendine çekmişti.