Çin Gemi İnşa Sanayi Limited Şirketi (CSICL) blockchain teknolojisini tedarik zincirlerine entegre etmenin yollarını arıyor.

Şangay Bankası ile tedarik zinciri hizmetleri konusunda stratejik bir iş birliği anlaşması imzalayan CSICL, anlaşmaya göre birlikte blockchain tabanlı bir tedarik zinciri finans platformu geliştirecekler.

İlk bakışta bu platform firmanın 10 büyük ürün gamına yönelik tedarik zincirini finanse edecek. Bunlar: Deniz mühendisliği, akümülatörler, gemi yapımı, turbochargerlar, tütün makineleri, dizel motorları, büyük çelik yapı imalatları, liman makineleri, gaz sayaçları ve otomasyon dağıtım sistemleri olacak.

Çin merkezli gazete People’s Daily’nin haberine göre bahsi geçen anlaşma, Şangay Bankası’nın yeni teknolojileri kullanarak iş süreçlerini iyileştirme planının bir parçası. Geçtiğimiz Ekim ayında, Şangay Bankası’nın küçük ve orta ölçekli işletmeler için çevrimiçi bir tedarik zinciri finansal hizmet platformu olan Uplink e-Zinciri’ni piyasaya sunmuştu.

Blockchain teknolojisi, denizcilik endüstrisinde ve çeşitli tedarik zincirlerinde yaygın olarak uygulanmaya başladı. Geçtiğimiz Ocak ayında, İsrail’in en büyük kargo sevkiyatı şirketi Zim de belirli esnaflardaki tüm müşterilere elektronik konşimentolar için blockchain platformu açtığını duyurmuştu.