ABD merkezli teknoloji şirketi Cisco, yayınladığı yeni raporda 2027 yılına geldiğimizde dünyanın toplam gayrisafi hasılasının onda birinin Blockchain teknolojisine emanet edileceğini öngörüyor.

Blockonomi analizinde, bu öngörünün kripto para ekonomisinin 10 yılda astronomik bir büyüme anlamına gelmediğine dikkat çekiliyor. Cisco 10 yıl içinde trilyonlarca dolarlık varlık Blockchain üzerinde tutulacak derken, şirketlerin ve hükümet organlarının varlıkları dijital olarak saklamayı giderek daha fazla benimseyeceğini anlatıyor. Diğer bir deyişle, öngörülen varlığın tümünün ya da çoğunun kripto para olması gerekmiyor.

Şirket ayrıca uluslararası kurumların toplam Blockchain harcamalarının geçen yıl ulaştığı tahmin edilen 2,1 milyar dolarlık hacimden, 2021 yılında 9,7 milyar dolara ulaşacağını öne sürüyor. Blockchain teknolojilerinin iş dünyasına yeni modeller ve iş yapış şekilleriyle katacağı değerin ise 2030 yılında 3 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Blockchain hakkında “abartılmış bir veri tabanı” yorumu yapan eleştirmenlere karşın, Cisco bu teknolojinin “güven otomasyonu” sayesinde iş dünyasında devrim yaratmasını bekliyor. Çünkü şirket yöneticilerinin yüzde 83’ü, dijital ticarette en önemli unsurun “güven” olduğunu vurguluyor.

Cisco aynı raporda Blockchain’lerin akıllı şehirler, tedarik zincirleri ve Nesnelerin İnterneti gibi teknolojileri iyileştirmek için ideal olduğuna dikkat çekiyor. Bu konuda yapılacak uygulamaların ise Hyperledger projesi, Enterprise Ethereum Alliance (EEA) ve Digital Chamber of Commerce gibi yapılanmalar tarafından geliştirilmesi planlanıyor.