Merkezi olmayan kimlik çözümleri alanında uzmanlaşan Distributed Systems adlı Blockchain girişimi, Coinbase tarafından satın alındı.

San Fransisco merkezli kripto para borsası Coinbase, aynı şehirde faaliyet gösteren dijital kimlik odaklı Blockchain girişimi Distributed Systems’ı satın aldı. Gerçekleşen alımın bütçesi açıklanmazken, Distributed Systems’ın beş kişilik ekibinin Coinbase’de dijital kimlik üzerinde çalışmalar yapan birime dahil olacağı belirtildi.

Dijital kimlik üzerine yapılan çalışmaların odağında yer alan dağıtık defter teknolojileri, adem-i merkeziyetçi yapısıyla mevcut sistemlere güçlü ve güvenli bir alternatif sunuyor. Coinbase Identity Proje Yöneticisi B Byrne, dijital kimlik sistemlerinin yeterince gelişmesiyle birlikte ABD genelinde vatandaşların sosyal güvenlik numaralarına dahi uygulanabileceğini iddia etti ve ekledi:

“Sosyal güvenlik numarasıyla kimliğini doğrulamak isteyen vatandaşlar, mevcut kullanım senaryosunda bunun bir kopyasını vermek zorunda kalıyor. Her bir kopyanın orijinaliyle aynı güce sahip olması, kopyalardan birinde yaşanabilecek veri sızıntısı durumunda bireylerin kimliklerini risk altında bırakıyor. Merkezi olmayan bir kimlik sayesinde, hiçbir kopyaya ihtiyaç duymaksızın kimliğinizi ispatlayabilir ya da Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilişkili olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.”

Adem-i merkeziyetçi bir kimlik sisteminin kişisel fotoğraflardan sosyal medya gönderilerine kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip olacağını öne süren Byrne, Coinbase’in bu gelecekte yer edinmek istediğini, ancak temkinlik adımlar atacağını kaydetti: “Teknolojinin gelişiminde öncülük etmek istesek de, dijital kimliğin nerede ve nasıl uygulanacağı konusunda dikkatli davranmamız gerekiyor. Dijital kimlikler üzerine çalışmalarımızı sürdürürken, Blockchain’in anonimlik, gizlilik ve değişmezlik gibi özelliklerinden faydalanacağız.”