Mevcut ödeme sistemlerinin kullanıcıların özel anahtarlarını korumadığının altını çizen Coinbase, bu durumu değiştirmek için yeni bir sistem kuruyor.

Açık bir finans düzeni kurmak amacıyla hareket eden Coinbase, çevrimiçi kullanıcıların Bitcoin ödemelerini daha güvenli bir şekilde yapmalarını sağlayacak yeni sisteminin patentini aldı. 14 Ağustos’ta dosyalanan bu patent, kullanıcıların doğrudan Bitcoin cüzdanlarından ödeme yapmalarını mümkün hale getirecek.

Kullanıcıların özel anahtarlarına odaklanan ve güvenliği ön plana alan patent açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Mevcut sistemler, kullanıcıların bir e-ticaret sitesinde cüzdanlarını kullanarak ödeme yapmasına izin verirken, özel anahtarların güvenliği için herhangi bir çözüm sunmuyor.”

Coinbase’in yeni çözümü özel anahtarları güvende tutacak

Yeni sistem ödeme işlemi sırasında, özel kullanıcı şifrelerinin ana anahtar üzerine şifrelenmesini sağlayan, bir “anahtar protokolüne” doğrudan ödeme yapabilmelerini mümkün hale getirecek. Böylece ödeme sırasında yaşanabilecek olası anahtar hırsızlıkları büyük ölçüde engellenebilecek. Ana anahtar ise özel anahtarların şifrelenmesi görevini yerine getirdikten sonra silinecek.

Sistem ayrıca kullanıcıların saldırıya uğradıklarını (hack) bildirmeleri durumunda, sistem yöneticilerinin “freeze logic” protokolünü devreye sokmalarına izin vererek şüpheli işlemleri dondurmalarına olanak sağlayacak.

Patent açıklamasında güvenlik önlemlerine ek olarak, ödeme sisteminin diğer web siteleri ve hizmetler tarafından kullanılmasını sağlayacak bir API geliştirme hizmetinden de bahsediliyor. API iki parçadan oluşurken, bu parçalardan biri Coinbase sunucusunda, diğeriyse işlemlerin onaylanması için ek güvenlik önlemi olarak kullanıcının sunucusunda bulunacak.