DBS Bankası ve Agrocorp’un taraflar arasında yer aldığı, çiftçilere özel bir tedarik zinciri platformu için harekete geçildi.

Singapur DBS Bankası, emtia ticareti şirketi Agrocorp International ve Blockchain sağlayıcısı Distributed Ledger Technologies, çiftçiler ve tedarik zincirindeki tüm taraflar için bir Blockchain ödeme platformu oluşturmak amacıyla bir araya geldi.

Kurulan ortaklık önümüzdeki yıl içinde Kanada, Myanmar ve Ukrayna pazarlarına ulaşacak. Bu platform daha şimdiden Avustralya’daki 4,500 çiftçiyi süpermarketler ve restoranlar gibi perakendecilere bağlıyor. Kurulan platform üzerinde tüm taraflar için gerçek zamanlı olarak fiyatlandırma ve tedarik bilgisi ortaklık kuran üç şirket tarafından sağlanacak.

Çiftçiler kolayca hammaddeye erişebilecek ve tedarik sağlacak

Platform, çiftçilerin emtia fiyatlarına erişmelerini ve kolayca satış kaydetmelerini sağlıyor. DBS Bankası bu noktada karar merci olarak önemli bir yere sahip. Örnek olarak, mallar hedefe ulaştığında DBS ödemeyi serbest bırakarak işlemi tamamlıyor.

DBS’ye göre, platform yapılan her bir ticaretin detayları ve depolanan malların kaynakları için şeffaflığı artırarak, alıcıların bu bilgileri kolayca izlemesine yardımcı oluyor.

Yine bankaya göre, bu platform, fiziki tedarik zincirinin nerede olduğu konusunda tam şeffaflık sağlaması ve bankanın bu işlemlerden hangi ödemelerin yapılması gerektiği gibi yükümlülüklerin ne olduğunu anlamasına izin veriyor.